Базираното в САЩ издание Global Firepower публикува специализирания си "Индекс на мощта". Той класира армиите по света, вземайки предвид множество показатели. Военният бюджет, броят на войниците, количеството бойна техника, географията, ресурсите, инфраструктурата, населението и редица други фактори определят крайния резултат. Индексът на военната мощ на една държава изглежда като коефициент, при който по-ниската стойност показва по-силна армия.

Ето как изглежда Топ 10 на най-силните армии в света:

1. САЩ (0.0699)

Вашингтон има най-силната армия в света, а причините за това са много. Военният бюджет на САЩ за 2023 година е малко над 900 милиарда долара. Според Statista той е по-голям от сбора на останалите 9 страни с най-висок военен бюджет.

САЩ имат 1,3 милиона активни войници, като общо в армията работят над 2 милиона души. Голямото население от над 300 милиона души също помагат за високия рейтинг.

Силната икономика, способността за военни операции по цялата планета, труднодостижимото географско местоположение и внушителният арсенал от модерна техника са другите причини за водещата позиция на САЩ. Страната е готова за тотална война и би понесла пълна блокада.

2. Русия (0.0702)

Богатото разнообразие от ресурси, голямата територия, индустриален потенциал и огромното количество бронирана техника класира Русия на второ място. Тя има 1.3 милиона войници под знамената си, но населението ѝ е двойно по-малко от това на САЩ. Общото количество на заетите в армията е 3.5 милиона души. Флотът и авиацията изостават от американските. За 2023 година военният бюджет е бил 109 милиарда долара.

3. Китай (0.0706)

Пекин има внушително количество войници - над 2 милиона и над 3 милиона общ военен персонал. Мобилизационният потенциал е огромен и не може да се сравнява с този на САЩ и Русия. Страната е индустриален и икономически гигант, готов за тотална война. Военният бюджет е вторият най-висок в света - 293 милиарда долара за 2023 година.

Въпреки това, Пекин има ядрен арсенал, който е несравнимо по-малък от този на Русия и САЩ. Освен това армията на Китай скоро не е била тествана в битка. Най-големият конфликт на китайската армия остава Корейската война от началото на 50-те години на миналия век. През 1979 година Китай губи продължил 1 месец граничен конфликт с Виетнам.

За разлика от Русия и САЩ, Китай е силно зависим от вноса на петрол и въглища.

4. Индия (0.1023)

Индия има 1.4 милиона активни войници под знамената си, а в армията работят общо 5 милиона души. Мобилизационният потенциал е сравним единствено с този на Китай. Военният бюджет е 83 милиарда долара, а броят на военната техника е значителен.

Географията също е на страната на Делхи, като Индия е обградена от планини и океани.

Въпреки това страната среща трудности в самостоятелната разработка на въоръжение, като тук изостава от останалите в Топ 5. Снабдяването с петрол също я поставя в условия на зависимост.

5. Южна Корея (0.1416)

Южна Корея разработва собствени танкове, артилерия, подводници и изтребители от 5-о поколение. Индустриалният и икономически потенциал е значителен. Военният бюджет е 47 милиарда долара.

Проблемите пред Сеул са застаряващото и намаляващо население. Армията е от 600 000 души, като общият брой на военния персонал е около 3 милиона. Южна Корея е сравнително бедна на ресурси и зависима от доставки на петрол.

6. Великобритания (0.1443)

Някога най-голямата империя в света, днес Великобритания има шестата най-силна армия. Лондон произвежда собствени танкове и кораби. Авиацията и флотът са силни, както и икономиката. Географията също е съществен плюс.

Армията обаче е сравнително малка - под 200 000 войници, като общият брой на военния персонал е около 1,1 милиона. Лондон има едва 200 танка, а страната е бедна на ресурси и трудно би се справила с блокада.

7. Япония (0.1601)

Токио има 247 000 войници в армията си, а общото количество на военния персонал е със 100 хиляди души повече. Всяка година 1 милион души стават годни за военна служба. Страната има добро географско местоположение, силни финанси и богата индустриална база. Танковете са двойно повече от британските.

Япония обаче има наложени конституционни ограничения пред въоръжените си сили. Те нямат боен опит и изостават в разработката на офанзивни системи, като далекобойни ракети. Токио няма и самолетоносачи. Островите са и бедни на ресурси и трудно биха се справили с пълна блокада. Промяна на конституцията обаче най-вероятно бързо би поставило Япония на по-висока позиция в класацията.

8. Турция (0.1697)

Южната ни съседка Турция е с осмата най-силна армия в света, като тенденцията е тя да се изкачва в класацията. Причината за това е, че Анкара развива военно-промишления си комплекс. Скоро тя ще има собствен модерен танк, стелт изтребител, а огромната ѝ флотилия от дронове вече е факт. Войниците на Турция са над 300 000, но всички военнослужещи са над 800 хиляди. Мобилизационният потенциал също е внушителен.

9. Пакистан (0.1711)

Армията на Пакистан се опитва да поддържа паритет със своя регионален съперник - Индия. Въпреки това Пакистан, който е ядрена държава, изостава по всеки показател. Страната има 600 000 активни войници и 1,7 милиона общ военен персонал. Пакистан има над 3000 танка, но е зависим от вноса на петрол.

10. Италия (0.1863)

Италия има добра географска позиция и силно развита индустрия. Броят на активните военнослужещи е 165 000 души, а общият брой на военния персонал е малко под 300 000. Страната е зависима от вноса на петрол и има едва около 200 танка.

Италия е малко над Франция (11-о място), заради по-силни финансови показатели, по-големи военновъздушни и сухопътни сили, но най-вече заради географското си местоположение. Страната е обгърната от планини и морета.

Любопитно, но Иран е на 14-о място, което го поставя пред Израел, който е 17-ти.

Армията на Украйна е на 18-о място или пред тази на Германия, която е на 19-а позиция. Северна Корея е класирана на 36-о място.

България е далеч надолу на 62-ро място с коефициент от 1.0132. На практика всичките ни съседи без Северна Македония имат по-силна армия от нас. Военната мощ на Скопие обаче е близо два пъти по-слаба от тази на София, като е класирана на 110-о място. Данните на Global Firepower показват още, че България губи позиции и плавно се придвижва назад в класацията.