Индия изстрелва първия си космически кораб след няколко месеца
"Гаганиян" ще стартира този декември без хора на борда, но скоро след това ще осъществи и мисия с астронавти
Индия планира да изстреля своя първи космически кораб "Гаганиян" до края на годината, пише Space. Страната се подготвя активно, за да може сама да праща хора в космоса.
На 16 август председателят на Индийската организация за космически изследвания (ISRO) С. Сомант разкри, че част от ракетното оборудване за безпилотния тестов полет на "Гаганиян" вече е пристигнало в Космическия център "Сатиш Даван", разположен на големия остров Шрихарикота.
"Днес работим по първата мисия на "Гаганиян", наречена G1. Това е първата безпилотна мисия. Към днешна дата ракетата, първата степен S200, както и степените L1 и C32 вече са в Космическия център "Сатиш Даван", каза Сомант, цитиран от Economic Times.
Тази ракета е известна като Launch Vehicle Mark-3 (LVM3). Междувременно модулите за екипажа и сервизният модул за безпилотния полет са в процес на интеграция в Космическия център "Викрам Сарабай" и Сателитния център "У. Р. Рао", съответно.
"Всички системи ще пристигнат в Шрихарикота след месец и половина, а изстрелването ще бъде през декември," каза Сомант, според Times of India.
Министър-председателят на Индия Нарендра Моди официално обяви програмата за космически полети с хора "Гаганиян" (на санскрит "небесно превозно средство") през 2018 година. Целта на програмата е Индия да стане четвъртата страна в света, която има независими възможности за космически полети с хора, след Русия (бившия Съветски съюз), Съединените щати и Китай.
Предстоящият демонстрационен полет G1 ще тества всички системи за пълноценен полет с екипаж, включително модифицираната ракета за космически полети с хора, модулите за екипажа и сервизния модул, повторното навлизане в атмосферата, разгръщането на парашути и приводняването в Бенгалския залив.
Макар да е безпилотен, G1 ще носи хуманоидния робот "Вьомитра" (на санскрит "космически приятел"), за да помогне в проверката на системите. Очаква се две допълнителни безпилотни тестови мисии, G2 и G3, да последват през 2025 година.
Ако тези изпитания са успешни, първият полет с екипаж, наречен H1, ще изпрати астронавти в ниска околоземна орбита за първи път. ISRO вече е избрала четирима "кандидати за астронавти" за мисията. Точната дата на мисията H1 все още не е обявена.