Индия отлага първото си пилотирано изстрелване в космоса поне до 2026 г. Преди това страната ще извърши не един, а серия от безпилотни полетни тестове, които трябва да започнат през декември.

Миналата седмица, по време на презентация в Ню Делхи, председателят на Индийската организация за космически изследвания (ISRO) С. Соманат обяви забавянето, като посочи изключителната предпазливост, необходима за гарантиране на безопасността на екипажа, както и предизвикателствата, свързани с разработването на местни технологии за мисията.

"В програмата Гаганян има сложни системи", отбеляза той. "Разработваме всяка една от тях по систематичен начин."

"Не искам да повтаряме случилото се със Starliner на Boeing, затова сме много внимателни", добави Соманат, цитиран от NDTV.

Припомняме, че Starliner изведе двама астронавти до Международната космическа станция през юни, но изпита проблеми с ракетните двигатели и се върна без екипаж през септември.

Планираният пилотиран полет, известен като H1, ще изведе един или двама астронавти в ниска орбита около Земята, на около 400 километра височина. При успешно изпълнение, Индия ще стане четвъртата държава, която самостоятелно изстрелва хора в космоса, след САЩ, Русия и Китай.

ISRO вече проведе множество важни тестове през последните години, включително изпитания на безпилотни системи за аварийно евакуиране и процедури по възстановяване. През последните месеци агенцията се подготвя за първия си безпилотен тестов полет, който ще потвърди ефективността на технологиите преди пилотираните мисии.

Капсулите за екипажа и обслужващия модул се транспортират от изследователските центрове на ISRO в Керала и Карнатака до космодрума на ISRO в Шрихарикота, Андра Прадеш, уточни Соманат.

Планираният тестов полет се провежда с четири години закъснение спрямо първоначалния график, отчасти заради предизвикателствата, породени от пандемията от COVID-19. ISRO пренасочи някои от ресурсите си, включително резервоари с течен кислород и медицинско оборудване, за подпомагане на здравната система на страната.

Предстоящата безпилотна демонстрация, наречена G1, ще тества капсулите за екипажа и обслужващия модул, повторно навлизане в атмосферата, разгръщане на парашути и безопасно приводняване в Бенгалския залив. Макар че е безпилотна, G1 ще превозва хуманоиден робот, наречен Виомитра (от санскрит - "приятел на космоса"), който ще помогне за валидирането на технологиите.

Програмата наскоро добави четвърти безпилотен тестов полет след като индийското правителство отпусна допълнителни 111 милиарда рупии (около 1,32 милиарда долара). Ако G1 протече по план през декември, следващите три тестови полета трябва да бъдат завършени до 2026 г., както ISRO вече обяви.

Междувременно, един от астронавтите от мисията H1, тест пилотът на индийските военновъздушни сили Шубханшу Шукла, преминава обучение с компанията Axiom Space в Хюстън преди двуседмична мисия на Международната космическа станция. Шукла ще подпомага с операции като навигация и скачване, съобщи Пеги Уитсън, бивш астронавт на НАСА и командир на мисията, пред The Times of India.