Светът ще продължи да изгаря изкопаеми горива през следващите десетилетия, като е възможно темповете на добив дори да се усилят. В отговор, инвестиции от милиарди долари се отделят за технологии за извличане на въглерода от атосферата, съобщава The Wall Street Journal.

Инвестиционната компания Blackrock е вложила 550 милиона долара в съоръжение за улавяне на въглерод в Тексас, което в момента е в процес на изграждане, според WSJ.

Occidental Petroleum изгражда завода, който ще има масивни вентилатори, които ще изсмукват въглерода от въздуха и ще го улавят под земята.

По-рано тази година JP Morgan обяви, че купува повече от 200 милиона долара кредити за премахване на въглероден диоксид от стартиращи компании, посветени на технологията. Той също така помогна на базираната в Швейцария компания за отстраняване на въглероден диоксид Climeworks да осигури 650 милиона долара инвестиции.

Компаниите са закупили около 1,6 милиарда долара кредити за премахване на въглерод през изминалата година досега, в сравнение с едва 333 милиона долара през миналата година в същия момент, според WSJ.

Microsoft е номер едно в класацията за закупени кредити за премахване на въглероден диоксид с 3 153 344 тона.

Докато цялата тази конструкция и инвестиции звучат страхотно, досега ефективността на подобни инсталации не е измерена. Скорошни изследвания показват, че улавянето на въглерод може да има по-малко въздействие върху емисиите от това, което някои застъпници са изчислили.

Други експерти казват, че ресурсите, изразходвани за отстраняване на въглерода, са загуба на пари и усилия и че тези инвестиционни долари трябва да се изразходват вместо това за възобновяеми източници, защото те са по-евтини и следователно по-икономически жизнеспособни.

Някои експерти дори наричат инсталациите за извличане на въглерода от атмосферата скъпоструваща и недоказана технологична алтернатива на дърветата. За разлика от масовото залесяване, тези разработки могат да генерират парични потоци.