Иран представи първата си хиперзвукова ракета
Можела да достигне за 400 секунди до Израел
Иран представи първата си собствено производство хиперзвукова ракета днес, съобщи съобщи официалната информационна агенция ИРНА. Това вероятно ще засили опасенията на Запада относно ракетните способности на Техеран, предаде Ройтерс.
Още по темата
Иранските държавни медии публикуваха снимки на ракетата с името Fattah на церемония, на която присъстваха президентът Ебраим Раиси и висши командири на елитната иранска Революционна гвардия.
Хиперзвуковите ракети могат да летят поне пет пъти по-бързо от скоростта на звука и по сложна траектория, което ги прави трудни за прихващане.
Миналата година Ислямската република заяви, че е построила хиперзвукова балистична ракета, която може да маневрира във и извън атмосферата. Държавната телевизия каза, че хиперзвуковата ракета Fattah може да се насочи към "усъвършенстваните противоракетни системи на врага и е голям скок на поколенията в областта на ракетите".
"Тя може да заобиколи най-модерните противоракетни системи на САЩ и ционисткия режим, включително Железния купол на Израел", съобщи държавната телевизия на Иран.
Според иранските медии хиперзвуковата ракета Fattah има обсег от 1 400 километра и максималната скорост 14 МАХ (17 150 км/ч).
В докладите се твърди, че тя е в състояние да заобиколи и унищожи системите за противовъздушна отбрана.
Fattah разполага с подвижна вторична дюза и използва твърдо гориво, което позволява на ракетата да достига високи скорости и да "извършва различни маневри вътре и извън земната атмосфера, съобщава иранската агенция Fars News.
През ноември генерал Амир Али Хаджизадех, командващ въздушно-космическите сили на Иран, заяви, че са разработили нова хиперзвукова ракета, която може да достигне Израел за 400 секунди.
Западни военни анализатори обаче твърдят, че Иран понякога преувеличава своите ракетни способности, отбелязва Ройтерс.
Само преди седмица Иран показа и новата си балистична ракета Khorramshahr. Тя е най-мощната в арсенала на ислямската република, като има обсег от 2 000 километра.
Притесненията относно балистичните ракети на Иран доведоха до решението на президента Доналд Тръмп през 2018 г. да се откаже от ядрения пакт на Техеран от 2015 г. с шест големи сили. Непреките преговори между Техеран и администрацията на президента на САЩ Джо Байдън за спасяване на ядрената сделка са в застой от миналия септември.