Изкуственият интелект вече се бори и с хлебарките в дома
Роботизирани капани са най-новият метод в борбата с вредителите
Технологиите навлизат с все по-голяма сила в нашето ежедневие дори и в аспекти, за които не сме и подозирали. Нека предположим, че имате проблем с вредители у дома, например под формата на упорита и многочислена напаст от хлебарки. Ако цените времето си, вероятно ще извикате професионална ДДД фирма. Паралелно с това обаче, вече можете да използвате и нови технологии, създадени да прогонят тези досадни вредители. В следващите редове предлагаме да хвърлите око на пет интересни технологични решения, които биха могли да ви помогнат в каузата.
Ултразвукови репеленти
Устройствата от този тип излъчват високочестотни звукови вълни, които не се чуват от хората, но са доказано непоносими за неканени вредители като хлебарки. Ултразвуковите вълни не са точно най-подходящото средство за унищожаване на хлебарки, защото принципът им на работа е друг. Приспособленията пречат активно на техните модели на комуникация и размножаване, като ги възпират да навлязат в зоната, където е инсталирано устройството. Т.е. гонят ги от драгоценното ви домакинство, но не ги убиват. Една изненадващо достойна и хуманна технологична алтернатива.
Примамка за хлебарки
Усъвършенстваните и високотехнологични станции за примамка от ново поколение са проектирани да привличат и премахват ефективно хлебарки. Обикновено съдържат мощна отрова или регулатор на растежа на насекомите (IGR), смесени с примамлива за гадинките стръв. Хлебарките консумират "апетитното" вещество, като неусетно за самите тях го пренасят обратно в скривалищата си, заразявайки други себеподобни и постепенно унищожавайки заразата. Подмолен, но работещ вариант за феновете на класиката.
Регулатори на растежа (IGR)
И като споменахме за регулаторите на растежа на насекомите, по-познат като IGR, нека да им обърнем малко повече заслужено внимание. Сами по себе си, те също са мощно оръжие за борбата с хлебарки. Представляват химикали, които нарушават растежа и развитието на инсектите.
Веществата имитират хормоните на насекомите, като пречат на нимфите им да достигнат зрялост и да се възпроизвеждат. IGR могат да се използват в комбинация с други методи за контрол на вредителите, за да осигурят дългосрочно потискане на популациите от хлебарки, а не само временно решение.
Гел за хлебарки
Гел примамките са много ефективни при справяне с вече развита и "улегнала" популация на хлебарки. Те съдържат "атрактивни" вещества, смесени с инсектициди. Гелът се локализира на стратегически места, където е най-вероятно да го намерят хлебарки. Насекомите обичайно са привлечени от стръвта, консумират я и впоследствие подобно на примамките разпространяват инсектицида в колониите си. По този начин, изненадващо или не, се постига ефективен контрол дори и върху по-голяма бройка от неприятната сган.
Капани, базирани на изкуствен интелект (AI)
Ето, че постепенно достигнахме и до най-актуалното, съвременно и технологично решение в списъка. Усъвършенстваните роботизирани капани, оборудвани с алгоритми за изкуствен интелект, откриват и улавят хлебарки с изключителна прецизност.
Капаните използват камери, сензори и обработка на данните от висш порядък, за да идентифицират насекомите, да проследят движенията им и да разположат механизми за улавянето или премахването им. Използването на роботика и AI позволява строга регулация на популацията от хлебарки. Нещо, за което ние можем само да си мечтаем, ако имаме честта да съжителстваме в едно помещение с тях.
НАЙ
Иран изведе успешно сателит с ракета в космоса, Западът настръхна
Социалните мрежи са залети от опасни фалшиви реклами на здравна тематика
Иран изведе успешно сателит с ракета в космоса, Западът настръхна
Социалните мрежи са залети от опасни фалшиви реклами на здравна тематика