Службата по риба и дива природа на САЩ обяви, че клониран чернокрак пор е родил здраво първо потомство. Така за пръв път технологията за клониране се използва в САЩ с цел спасяване на застрашен вид. Учените наричат новината "революционно постижение в изследванията на застрашени видове".

Клонираният пор, наречен Антония, е родила две здрави малки в Националния зоопарк и Институт по биология на опазването към Смитсониън (NZCBI) във Вирджиния, след като се е чифтосала с 3-годишен мъжки пор, роден по естествен път.

По-рано тази година Антония беше клонирана от тъканни проби на 35 години, съхранявани в "Замръзналия зоопарк" на Алианса за опазване на дивата природа в зоопарка на Сан Диего.

Според оценки на регулатора в края на 1800-те е имало до един милион чернокраки порове. В края на 1950-те години обаче, видът се е считал за изчезнал поради разширяването на земеделските площи и унищожаването на прерийните кучета, които съставляват 90 процента от храната му.

Оказало се че има оцелели малък брой индивиди, но генетичното разнообразие при тях е изключително малко.

Сега учените от Програмата за възстановяване на чернокракия пор към Службата по риба и дива природа на САЩ продължават тази забележителна инициатива, запазвайки генетичната линия на вид, който зависи от изключително ограничен генофонд, произхождащ от едва седем първообразни индивида.

Тъканните проби, от които Антония е клонирана, съдържат три пъти по-голямо генетично разнообразие от сегашната популация на вида, според Службата по риба и дива природа, което означава, че нейното потомство може значително да допринесе за обогатяване на генетичния запас на вида.

"Този проект представлява исторически етап в историята на природозащитата," казва Райън Фелън, съосновател на партньора по клонирането Revive & Restore, в отделно изявление. "За първи път можем категорично да кажем, че клонирането е допринесло с ценно генетично разнообразие обратно в размножаваща се популация."

"С напредването на тези малки в програмата за развъждане, въздействието от тази работа ще се умножи, изграждайки по-устойчива и здрава популация с времето," добавя той.