Доскоро смятахме Марс за планета с изстинало ядро и без геоложка активност. Оказа се, че това не е така. НАСА откри, че на Червената планета трусовете са чести, а тектониката - все още е жива. Ново проучване разкрива, че последното изригване на лава е станало далеч по-скоро, отколкото се считаше досега.

Проучването, проведено над равнина, известна като Elysium Planitia, открива следи от вулканична активност, която се е случила през последните 120 милиона години. Всъщност, част от идентифицираните изригвания са датирани на възраст от едва 1 милион години.

Вижте как изглеждат най-интересните места на Марс >> >> >>

Това е съвсем скорошно, геологически погледнато. Изследователите дори предполагат, че на Марс все още може да изригват вулкани.

"Elysium Planitia е била вулканично много по-активна, отколкото се смяташе преди, и може дори да е вулканично жива днес", обяснява планетарният учен Джоана Фойгт от Лабораторията за реактивни двигатели на НАСА, която ръководи изследването заедно с планетарния учен Кристофър Хамилтън от Университета на Аризона.

Повърхността на Марс в Elysium Planitia е доста интересна. Някои от потоците лава над повърхността изглеждат забележително млади.

Пейзажът също изглежда има характеристики, издълбани от лава, взаимодействаща с лед или течна вода, причинявайки парни експлозии.

Това е много интересно, защото земните пейзажи, които съчетават гореща геоложка активност с вода, като горещи извори, са дом на микробен живот.

Паралелите между Земята и Марс не са останали незабелязани и учените смятат, че в този  регион на Червената планета може би има микробна форма на живот.

Проучването позволи на изследователите да картографират и реконструират всеки отделен поток от лава в Elysium Planitia в 3D, разкривайки, че пейзажът е съставен от материал от повече от 40 вулканични събития, случили се през последните 120 милиона години.

Някои от тях са били епични. Едно изригване е заляло Rahway Valles с над 16 000 кубични километра разтопен базалт; друго с 12 200 кубически километра.

Отворите, които са позволили на тази лава да тече, може би са освободили и катастрофални наводнения от подпочвени води.

"Когато има пукнатина в марсианската кора, водата може да изтече на повърхността", обяснява Хамилтън. "Поради ниското атмосферно налягане, тази вода е вероятно буквално просто да изкипи. Но ако има достатъчно вода, изтичаща през този период, можете да получите огромно наводнение. Сякаш виждаме последиците от такова събитие в близкото геологично минало на марсианския регион."

Новите открития показват, че Elysium Planitia е не само жизненоважна за разбирането на вулканичната история на Марс, но и за това къде може да се крие водата на планетата. Констатациите на екипа предполагат, че големи залежи от воден лед може да се крият под повърхността дори днес.