Корпоративни гиганти инвестират в технологии за сканиране на мозъци
Те ще направят възможно следенето на мислите на служителите
През последните години се появиха редица компании, предлагащи на работодателите устройства за четене на мислите на техните работници.
InnerEye е израелска компания, която твърди, че нейните слушалки използват изкуствен интелект и сензори, благодарение на които "работниците се справят със задачите си по-бързо".
"Чрез свързването на хората и машините, ние съчетаваме най-доброто от двата свята", гласи уебсайтът на InnerEyes.
Emotiv, стартираща компания от Сан Франциско, твърди, че може да проследява благосъстоянието на служителите с безжични EEG слушалки.
Тези малки стартъпи въобще не са единствените, инвестиращи в подобна технология. Както съобщава Spectrum на IEEE, това е разрастващ се пазар и работодателите започват да инвестират в него.
Разработките на InnerEye обещават появата на супер-работници, а Emotiv просто иска да поддържа работниците щастливи. Джаджите и на двете компании обаче имат и второ приложение - дълбоко следене на работната сила.
"Дистопичният потенциал на тази технология не ни е неизвестен", казва Тан Ле, главен изпълнителен директор и съосновател на Emotiv.
Emotiv казва пред Spectrum, че данните от неговите ЕЕГ принадлежат на работника, който трябва "изрично да разреши копие от тях да бъде споделяно анонимно" с висшестоящите.
Следене на мисли
Технологията за четене и следене на мисли е все още в ранния си етап на развитие. Особено, когато е свързана с джаджи, които не се имплантират по оперативен път. Благодарение на изкуствен интелект, електрическите сигнали на мозъка могат да се събират и разкодират дистанционно.
Към този момент технологията не може да служи за "точен" преводач на мислите в ума ни, но е способна да покаже дали сме разконцентрирани и по-малко продуктивни.
Именно поради тази причина се появяват стартъпи, предлагащи тъй наречения "bossware". Задачата му е именно да следи ума на служителите на работното място.
Към технологията за следене на мислите на работниците не липсва интерес, а някои от стартъпите са привлекли големи инвеститори. Например, от разработките на InnerEye се интересува Microsoft. Освен това InnerEye е получила грантове от Пентагона и военното министерство на Израел. Emotiv пък е привлякла за инвеститор Disney.