Космическите сонди на НАСА, "Вояджър 1" и "Вояджър 2", отдавна напуснаха пределите на Слънчевата система, като навлязоха в междузвездното пространство съответно през 2012 и 2018 г.

Двете сонди първоначално бяха предназначени да изследват външните планети на Слънчевата система. Те надхвърлиха първоначалната си мисия, пътувайки през тъмнината на космоса на разстояние над 24 милиарда километра, далеч отвъд планетите, които трябваше да наблюдават.

Вместо да разчитат на слънчева светлина като източник на енергия, сондите използват радиоизотопни термоелектрически генератори, които черпят енергия от разпадането на радиоактивния изотоп плутоний-238.

Но десетилетия след началото на своето пътуване, този източник на енергия почти е изчерпан, пише Wired. Това принуждава учените постепенно да изключват научните инструменти един по един. Енергийният изход намалява с около четири вата на година, което приближава мисиите до техния краен край.

С други думи, дните на "Вояджър 1" и "Вояджър 2" са преброени — въпреки че учените се надяват, че двете сонди ще успеят да работят още две години до половин вековния си юбилей.

НАСА потвърдиха миналата седмица, че са успели да възстановят комуникацията с "Вояджър 1", след като сондата се "изключи" през октомври.

Енергийните нива са толкова ниски, че когато учените включиха един от нагревателите, за да активират научен инструмент, се задейства функция за безопасност, съобщава Space.com.

Тази функция гарантира, че неосновните системи се изключват, за да се пести енергия.

Това далеч не е първият път, когато "Вояджър 1" изпитва трудности да остане онлайн и да се движи по курса си. През септември инженерите успяха да превключат древната сонда на друг набор от двигатели, за да продължи да функционира.

През март сондата изпрати към Земята безсмислени съобщения, което отново принуди учените да проявят творчество.

"Вояджър 2" също не беше пощаден, като миналата година преживя своя, за щастие, временна загуба на комуникация. Но запасите от плутоний намаляват.

"Мисля, че всички сме щастливи и облекчени, че сондите Вояджър работят достатъчно дълго, за да преминат този важен етап", заяви ръководителят на проекта Вояджър Сюзън Дод в изявление от ноември. "Това е моментът, който всички чакахме. Сега с нетърпение очакваме какво още ще научим от данните, които двете сонди ще изпратят отвъд хелиопаузата."