Кръстникът на AI: Ще се нуждаем от универсален базов доход
Скоро изкуствения интелект за военни цели ще започне да взема автономно решение за убиване на хора
Компютърният учен, смятан за "кръстника на изкуствения интелект", казва, че правителствата ще трябва да установят универсален базов доход, за да се справят с въздействието на AI върху неравенството.
Професор Джефри Хинтън каза пред BBC Newsnight, че ще е необходима реформа, даваща фиксирани суми в брой на всеки гражданин. По думите му съвсем скоро изкуственият интелект ще поеме много работни места.
"С мен се свързаха хора от Даунинг Стрийт и ги посъветвах, че универсалният базов доход е добра идея", каза той.
Джефри Хинтън допълва, че изкуственият интелект ще увеличи производителността и богатството, но парите ще отидат при богатите, "а не при хората, чиито работни места ще се изгубят и това ще бъде много лошо за обществото".
Професор Хинтън е пионер в сферата на невронните мрежи, които формират теоретичната основа на сегашната експлозия в изкуствения интелект.
До миналата година той работеше в Google, но напусна технологичния гигант, за да може да говори по-свободно за опасностите от нерегулирания AI.
Концепцията за универсален базов доход означава, че правителството плаща на всички лица определена заплата, независимо от техните средства. Критиците казват, че това би било изключително скъпо и би отклонило финансиране от обществените услуги, като същевременно не е задължително да помогне за облекчаване на бедността.
Лондон обаче заяви, че "няма планове за въвеждане на универсален базов доход".
Професор Хинтън е загрижен, че правителствата не желаят да овладеят военната употреба на AI.
Професор Хинтън каза, че "моето предположение е, че след пет до 20 години има 50% вероятност да се сблъскаме с по-умен от нас AI".
Това би довело до "заплаха за оцеляването ни" за хората, защото бихме могли да "създадем форма на интелект, който е просто по-добър от биологичния интелект... Това е много тревожно за нас".
AI може да "еволюира", каза той, "и получи мотивацията да направи повече за себе си". Така той автономно може "да развие подцел за получаване на контрол". Той каза, че вече има доказателства за големи езикови модели, които избират да бъдат измамни.
"Това, за което съм най-загрижен, е кога те могат автономно да вземат решение да убиват хора", каза той.
Според него има военна надпревара в разработката на AI, като Западът е все още преди Китай. Но Пекин инвестира изключително много. Русия е далеч зад тях.
Професор Хинтън каза, че е необходимо приемането на международен договор и стандарти, които да регулиране на военната употреба на AI. "Но мисля, че това няма да се случи, докато не се случат много гадни неща", допълва той.