Учени от университета в Глазгоу откриха метод, чрез който светлината може да се огъва около ъглите, вдъхновен от начина, по който облаците разпръскват слънчевите лъчи, съобщи "Ню сайънтист", цитиран от БТА.

Този тип огъване на светлината може да доведе до напредък в медицинските изображения, охлаждането на електрониката и дори дизайна на ядрени реактори.

Даниеле Фачио и колегите му казват, че е изненадващо как този тип разсейване на светлината не е бил забелязан преди. Той работи на същата основа като облаците, снега и други бели материали, които поглъщат светлина. След като фотоните ударят повърхността на такъв материал, те се разпръскват във всички посоки, като едва проникват и се отразяват по начина, по който са дошли.

Например, когато слънчевата светлина удари висок купесто-дъждовен облак, тя отскача от върха, правейки тази част от облака да изглежда ярко бяла. Но толкова малко светлина достига дълбоко в облака, че тази част изглежда сива, въпреки че е съставена от същите водни капчици.

"Светлината отскача наоколо и някак си се опитва да влезе, и отскача от всички молекули и дефекти", казва Фачио. "И в крайна сметка това, което се случва, е, че просто се отразява обратно, защото не може да влезе. Такова е това разсейване".