Японски учени твърдят, че метеорити може да са донесли на Земята вещества, които са намалили първоначалната токсична киселинност на атмосферата й и така са се създали подходящи условия за живот, предават ТАСС и БТА, цитирайки публикация във в. "Йомури".

Тази версия предлагат учени от университета на Ехиме, Япония, които са успели да възпроизведат условията на планетата непосредствено след раждането й преди 4,6 млрд. години.

В рамките на експеримента те успяват да създадат фрагмент от "морето от магма", покрило Земята непосредствено след образуването й. За целта при температура от 2300 - 2600 градуса те подлагат на налягане от 150 - 280 хил. атмосфери перидотити - първоначалните скали на планетата ни.

При този процес се отделят в големи количества въглероден и серен диоксид, които започват да доминират в отровната, киселинна атмосфера на Земята след формирането й. Според учените при подобни условия е малко вероятно да възникнат аминокиселините, станали основа на белтъчния живот.

Намаляването на токсичността на първоначалната отровна атмосферата може да се дължи на вещества, донесени в резултат на метеоритни атаки, обяснява професор Хидехару Кувахара от японския университет. Той смята, че метеоритите са донесли на Земята от Космоса и аминокиселини. По-специално, те са открити в проби, взети от астероида Рюгу и доставени на Земята от японската космическа сонда "Хаябуса-2" през декември 2020 г.