Най-големият организъм в света е гора от трепетлики (Populus tremuloides) в Юта, наречена Пандо. Оказва се, че възрастта дърветата може да надмине тази на всички останали живи организми, пише ScienceAlert.

Американски учени са секвенирали стотици проби от тази обширна мрежа от клонирани дървета и са изчислили, че гората, която се простира на площ от 43 хектара, може да е започнала своето съществуване като едно малко семенце преди края на последния ледников период - преди цели 34 000 години. По-смелите оценки дори сочат, че е възможно дървото да е започнало да расте преди десетки хиляди години.

Въпреки че изследването все още не е преминало научно рецензиране, резултатите му уточняват предположенията за възрастта на този единен организъм, която е варирала от няколко хиляди до над милион години.

Пандо привлича вниманието на биолозите със своя впечатляващ размер и от мнозина се счита за най-големия единичен организъм на планетата. Въпреки че видимо съществуват 47 000 отделни дървета, те споделят една и съща генетична структура и са свързани в обща коренова система, което ги прави част от един и същ организъм.

Рекордьорът по възраст сред единичните дървета е иглолистно дърво в Калифорния, която се смята, че е малко над 5 000 години.

Клоновите организми като Пандо - чието име означава "Разпростирам се" - играят по различни правила. Неговият геном не се смесва лесно с други представители на същия вид, като размножаването му е ограничено до асексуални клонинги, свързани и разпространени в околната среда.

Дали ще разглеждаме тези идентични клетки като един индивид или като армия от свързани единици, клоновите организми показват изключителна способност за оцеляване на едно място. Асексуалното размножаване позволява на някои видове гъби да съществуват векове наред като една-единствена маса.

Пандо отдавна е подозирана като изключително древен организъм. За да се установят по-точно възрастовите граници, изследователският екип събра около 500 проби от корени, листа и кора от дърветата на Пандо, както и от други, несвързани трепетлики, и анализира ДНК-то им.

Чрез техники за анализ на генетичните вариации, учените открили 4 000 генетични изменения. Моделите на тези мутации сочат, че възрастта на Пандо варира от 16 000 до 80 000 години.

"Би очаквал, че дърветата, които са пространствено близо, ще са и генетично близки," споделя генетикът Розен Пино от Чикагския университет. "Но това не е точно това, което открихме. Открихме пространствен сигнал, но той е по-слаб от очакваното."

Допълнителни проучвания за причината, поради която Пандо има такова уникално разпределение на мутациите и как се защитава геномът му, могат да ни помогнат да разберем как този организъм и други като него оцеляват толкова дълго.

Подобни проучвания на други клонови организми може дори да свалят Пандо от трона му. Има насаждение от морска трева Posidonia oceanica край испанския остров Форментера, за което се смята, че може да е на над 200 000 години.

Надяваме се Пандо да остане достатъчно дълго, за да достигне подобна възраст, а не изчезне заради човешка дейност. Изследването е публикувано на научния сървър bioRxiv преди рецензиране.