Благодарение на развитието в наукта днес живеем по-добре от всякога - много смъртоносни болести в миналото, днес се лекуват, а хората са на път да покорят Марс.

Много от постиженията, които смятаме за даденост обаче имат мрачни корени, свързани със спорни експерименти или секретни военни разработки.

От всички видове изследвания, тези свързани с особенностите на живота и възможностите за неговото манипулиране са може би най-важни, но и експериментите тук са най-страшни - именно заради намесата на живи същества.

В последното десетилетие развитието в биотехнологиите сякаш е най-голямо, а учените почти всеки ден ни изненадват с нови открития или реално постижими идеи. В научните лаборатории обаче не всичко е бяло, а от Dark5 ни показват кои са най-страшните неща, отгледани в лаборатория.

YоuTube

Хибрид между животно и човек

Още през 1896 година Хърбърт Уелс разказва за учения д-р Моро, който създава хибриди между хора и животни, а тази идея циркулира в определени среди през целия XX век.

В последно време обаче възможността за създаването на такива същества стана съвсем реална, а през 2008 година британски учени са "сътворили" над 150 ембриона на хибриди между животни и хора.

Според изследователите това би помогнало за откриването на лекарства за нелечими болести, както и за удължаването на човешкия живот.

Някои високопоставени лица обаче наричат тези експерименти "гротескни", а тяхната етична валидност често е оспорвана.

Въпреки това в последните 10 години все повече държави започват да работят в насока свързана с експериментирането и създаването на човешко-животински хибриди.

YоuTube

Мишката-ухо

Мишката-ухо е създание родено в зората на една нова медицинска област - тъканното инженерство.

Тук идеята е следната - репрограмирани стволови клетки се "засаждат" върху 3D принтиран скелет. За да може да се развие правилно, изкуственият орган трябва да се отгледа в подходяща среда. Именно така се ражда и мишката-ухо станала известна в края на 90-те. Учените от Масачузетския медицински университет са отговорни за създаването й, а според тях това "отглеждане на органи" би премахнало рискът от отхвърляне при трансплантации.

YоuTube

Mycoplasma laboratorium

Създаването на организми от човека отново е нещо пленило ума на учените през XX век и осъществило се през XXI век.

Благодарение на технологията CRISPR/Cas изследователите не само разкодират ДНК, но и могат да пренареждат биологичния код по свое желание.

Бактерията Mycoplasma laboratorium е един от първите изкуствено създадени организми. Наскоро пък молекулярни биолози от САЩ направиха изкуствен организъм с най-малкия брой гени в света.

Макар и засега учените да се ограничават в създаването на изкуствени бактерии, потенциалът е голям, а приложенията му големи. Възможно е дори подобни изкуствени организми да се използват за тераформирането на други планети и по-лесната им колонизация.

YоuTube

Миниатюрни човешки мозъци

Преди 3 години учените от Института по молекулярни биотехнологии към Австрийската академия на науките възпроизвели в лабораторна среда някои от най-ранните етапи от развитието на мозъка или по същество изкуствено отгледали ембрионален човешки мозък.

Получените структури били с размерите на грахово зърно и достигнали същото ниво на развитие като при 9-седмичен фетус. Според изследователите отгледаният мозък бил неспособен да мисли.

Скоро след това и други започнали да "отглеждат" ембрионални мозъци.

Според изследователите приложенията на откритието са свързани предимно с медицината, но някои теоретизират, че то може да се използва и в областта на роботиката и изкуствения интелект.