Дроновете са се превърнали в "царете" на бойното поле в Украйна. Те се използват за разузнаване, атаки по важни обекти и дори срещу отделни войници. Може би с най-голямо значение са бързите FPV дронове-камикадзета, които се взривяват в танкове и други бронирани машини.

Всичко това прави осъществяването на бързо настъпление с механизирана войска доста трудно.

Украйна обаче е намерила начин да заглуши руските дронове при своето навлизане на руска територия в Курска област. Устройства за радиоелектронна война са заслепили руските разузнавателни дронове и са извели от строя FPV-камикадзетата. Сега Русия отвръща на удара с нови дронове, имунизирани срещу радиозаглушаване, пише "Форбс".

С тяхна помощ Москва успява да забави украинското настъпление към Курск.

Проблемът на тактическите дронове

FPV дроновете обикновено изискват радиовръзка с оператора. Това позволява видеосигнал от дрона да достига до оператора, а неговите команди - до дрона. Загубата на който и да е сигнал обикновено води до незабавен срив.

При настъплението си на руска територия Украйна използва множество устройства за заглушаване. Те бяха монтирани в окопи, по сгради, на бронирани машини и носени в куфари от пехотинците на предната линия. Всички те излъчват радиошум на избрани честоти, който заглушава сигнала на дроновете в региона.

На практика тези устройства създават балон от защита, достигащ 50 или 100 метра от епицентъра си. Това обикновено държи FPV-камикадзетата далеч, въпреки че квалифицирани FPV оператори се опитват да приближат дроновете под стръмен ъгъл, така че те да преминат с пълна инерция към целта.

Дроновете непрекъснато променят работните си честоти, а устройствата за заглушаване се актуализират постоянно, за да ги спрат в безкрайна игра на котка и мишка.

Преди нахлуването си в Курска област, Украйна идентифицира всички използвани честоти и натрупа достатъчна концентрация на заглушители.

Отговорът на Русия

Едно решение на проблема със заглушаването на комуникацията с дрона е интеграцията на изкуствен интелект. Това позволява на оператора да заключи целта от по-далечно разстояние и дронът да я преследва, дори ако връзката бъде загубена. Тези системи вече се въвеждат в малък брой от двете страни. Негативът на това решение е свързан с цената и сложността на системата.

Русия е намерила много по-прост начин за контриране на украинските системи за радиоелектронна борба. Вместо с безжичен радиосигнал, FPV дроновете се управляват по оптичен кабел. Технологията напомня за теленасочваните ракети като американската система TOW или руската "Конкурс", които са в експлоатация от десетилетия.

Видео от 12 август показва как Русия използва контролиран жично FPV дрон, за да унищожи украински бронетранспортьор БТР-4. Анализаторите обсъждат безпрецедентно чистата картина, предавана от дрона, която не може да се постигне по безжичен начин.

На 18 август руският военен Telegram канал Siberian Army сподели друго видео с атака и по-подробно описание. Те твърдят, че новите фиброоптични дронове са известни като "Принц Вандал от Новгород" и са разработени от Научно-производствения център "Ушкуйник" в Новгород.

Видеото с тази атака е с по-висока разделителна способност от обикновено и изобщо няма смущения. Невъзможно е да се потвърди дали тези видеоклипове наистина са от дронове с оптични влакна, но твърденията са правдоподобни предвид тяхното качество.

Свободният пазар на бойни дронове

Компанията Skywalker Technology вече предлага фиброоптични контролери за дронове на свободния пазар. Уебсайтът на компанията дава адрес за контакт в Сингапур, въпреки че ClashReport я описва като китайска.

Skywalker продава редица дронове с военни приложения, включително един въоръжен с ракети и друг тип камикадзе, плюс устройства за превръщане на потребителските квадрокоптери в бомбардировачи. Най-новото им предложение е оптичен комплект за насочване, който да замени радиоконтрола. Дизайнът включва кабелна макара с дължина до 10 км.

Както и при други FPV компоненти, които обикновено се доставят от доставчици от Далечния изток, това отваря моментално снабдяване с нова технология и за двете страни в украинския конфликт.

Докато по-рано военните технологии преминаваха през процес на оценка, спецификация, тестване, одобрение и придобиване, отнемащи години, независимите производители на дронове могат да доставят нови апарати до фронта буквално за седмици.

Макар оптичното управление да има недостатъци, то е разумно средство срещу интензивно заглушаване и добра "първа стена" срещу потенциално организирано нахлуване. Тъй като не участват радиосигнали, дронове с оптични влакна и техните оператори е невъзможно да бъдат открити и локализирани чрез обичайните техники за насочване.

Преди шест месеца тази технология не съществуваше дори под формата на слух, но сега е на свободния пазар и унищожава цели, коментират от "Форбс".