Очила за виртуална реалност и VR-контролери в ръце. Така изглеждат съвременните войници, които унищожават бронирана техника за стотици милиони долари. Как се стигна до тук и защо евтините FPV дроновете и опитните PlayStation геймъри се оказват най-голямата заплаха за танковете днес?

Още преди Русия да започне войната си срещу Украйна, дроновете бяха започнали да променят лицето на войната. Конфликтът в Нагорни Карабах демонстрира, че безпилотни камикадзета могат да унищожат бойния потенциал дори на добре оборудвана армия.

В Украйна по-големите атакуващи дронове обаче не дадоха необходимия ефект. Оказа се, че те са лесни за заглушаване и обезвреждане във въздуха. Така през 2022 година армиите и от двете страни на фронта започнаха да използват потребителски дронове, с които да пускат гранати или малки бомби срещу своите противникови цели. През последните няколко месеца тази стратегия вече е остаряла.

FPV или "First Person View" (в превод - "Изглед от първо лице") са състезателни дронове, които имат изключително мощни мотори и висока маневреност. Те достигат скорости между 100 и 200 км/ч, като могат да правят резки завои по-всяко време. Това, което ги отличава най-много от другите дронове е, че те се управляват чрез шлем за виртуална реалност и контролери.

Пилотът на FPV дроновете гледа през камерата на апарата и го пилотира все едно лети на него.

Защо военните залагат на FPV-дроновете

За да се оптимизира съотношението тегло-мощност, FPV дроновете често нямат GPS и други системи, които са лесни за заглушаване. Силните им мотори могат да се справят с прикачането на експлозив с тегло около килограм, а понякога повече. Голямата разлика обаче е в скоростта и маневреността.

FPV-дрон със закачена противотанкова ракета може да се спусне бързо към най-уязвимата част на противниковата бронирана техника. Високата скорост и маневреност правят противодействието трудно.

FPV-дроновете са лести за сглобяване

Снимка: iStock by Getty Images

Блокирането на FPV-дроновете чрез методите за радио-електронно заглушаване е възможно. Но това значи, че страната, която ги ползва, няма да може да ползва своите комуникационни канали или дронове.

Напоследък някои машини идват с прикрепени малки станции за заглушаване на дронове, но те не са със сто процентова ефективност.

Резултатът

През последните няколко месеца близо 40% от танковете и другите бронирани машини, унищожени във войната в Украйна, са жертва на FPV-дронове.

"Това е война с дронове", каза Юрий Бутусов, украински военен кореспондент пред "Форбс".

По думите му една машина от 53-та механизирана бригада на украинската армия е била удряна от FPV-дрон на всеки 82 минути.

Руснаците сами строят FPV дронове със закупени от интернет части. На практика те са толкова лесни за намиране и достъпни за намиране, че не подлежат на санкции. Цената на една бройки излиза под 1000 лева. Към машината се прикрепя снаряд или ракета, която избухва при допир.

Засега предимството е на Русия. Украйна произвежда 50 000 FPV дрона на месец, а Русия - 300 000. Скоро това може да се промени.

Плановете на Киев са да произведе 1 милион бройки FPV дронове през 2024 година. Това заявява министърът на стратегическите индустрии на Украйна пред "Ройтерс".

Михайло Федоров, министър на цифровата трансформация на Киев, допълва пред "Нюзуик", че FPV-дроновете вече стават по-полезни за бойците на фронтовата линия на Украйна, отколкото артилерията.

Те са по-прецизни и на практика пестят повече ресурси от обстрелването на дадена зона със снаряди. Ако бойците на фронта имат FPV-отряд, те могат да реагират изключително бързо.

Киев има планове да привлече над 10 000 пилота на FPV-дронове. Обикновено това са геймъри с опит в боравенето с видеоконтролери. Ако те са свикнали с носенето на шлем за виртуална реалност, то бойните резултати са още по-добри.

Финансовите резултати също не са за пренебрегване, коментират специалистите.

По-големите и по-усъвършенствани дронове SwitchBlade, които Америка доставя на Украйна струват 52 000 долара за една бройка. Те обаче не могат да носят ракети и да поразяват танкове.

Цената на една антитанкова ракета Javelin е около 240 000 долара за една бройка.

Цената на един FPV-дрон с монтирана РПГ ракета е между 500 и 1000 долара.

Процент на успех при атаки с FPV-дронове е между 50% и 80%, в сравнение с 90% или повече за американските противотанкови ракети Javelin. Стократно по-ниската цена обаче стопява тази разлика.

Всичко това означава само едно. FPV дроновете и очилата за виртуална реалност вече промениха лицето на войната. Едва ли в близкото бъдеще ще има армия или въоръжена групировка, която да не разполага с отряд от... геймъри.