Изследване на интелигентността на главоногите подчерта колко е важно хората да не подценяват интелекта на животните. На сепии беше дадена нова версия на теста с маршмелоу, и резултатите показват, че в странните им малки мозъци се случва повече, отколкото сме предполагали, пише ScienceAlert.

Способността им да се учат и адаптират, твърдят изследователите, може да е еволюирала, за да даде на сепиите предимство в безмилостния морски свят, където оцеляването зависи от това дали ще изядеш или ще бъдеш изяден.

Тестът с маршмелоу за животни

Тестът с маршмелоу е сравнително прост. Дете е поставено в стая с маршмелоу и му се казва, че ако не го изяде за 15 минути, ще получи второ маршмелоу и ще може да изяде и двете. Тази способност за отлагане на удоволствието демонстрира когнитивни умения като планиране за бъдещето.

Тестът е адаптиран за животни. Очевидно не може да им се обясни за по-добра награда, но те могат да бъдат обучени, че ако изчакат, ще получат по-добра храна.

Примати, кучета (въпреки че са по-непоследователни) и врани са преминали подобни тестове.

През 2020 г. сепии също преминаха версия на теста. Учените показаха, че обикновените сепии (Sepia officinalis) могат да се въздържат от ядене на храна, ако знаят, че по-късно ще получат нещо по-добро - например, вместо рачешко месо, любимите им скариди.

Въпреки това изследователите не бяха сигурни дали поведението се ръководи от самоконтрол или просто от наличието на предпочитаната плячка.

Подробности за новия експеримент

За да проверят самоконтрола, учените провели нов експеримент с шест обикновени сепии. Те били поставени в специален резервоар с две затворени камери, които имали прозрачни врати, за да могат сепиите да виждат вътре.

В едната камера имало по-малко предпочитана храна - сурова кралска скарида, а в другата - много по-привлекателна жива тревна скарида.

Вратите имали символи, които сепиите били обучени да разпознават:

  • Кръг - вратата се отваря веднага.
  • Триъгълник - вратата се отваря след време (между 10 и 130 секунди).
  • Квадрат - вратата остава затворена.

В тестовата група суровата скарида била зад отворената врата, а живата скарида можела да бъде достигната след забавяне. Ако сепията изяждала суровата скарида, живата веднага се премахвала.

В контролната група живата скарида оставала недостъпна зад вратата с квадратен символ.

Резултати и изводи

Всички сепии в тестовата група изчакали за предпочитаната храна (жива скарида), но не го направили в контролната група, където храната била недостъпна.

"Сепиите в това изследване можеха да чакат до 50-130 секунди за по-добрата награда, което е сравнимо с резултатите на голямомозъчни гръбначни като шимпанзета, врани и папагали," заявява водещият изследовател Александра Шнел.

Връзка между самоконтрол и учене

Във втората част на експеримента било тествано колко добре сепиите могат да се учат. Те трябвало да свържат визуални знаци със награда. Сепиите, които най-бързо адаптирали поведението си към новите условия, също били тези, които успели да чакат по-дълго за наградата.

Изследователите предполагат, че умението за самоконтрол при сепиите е свързано с техния начин на ловуване: те прекарват по-голямата част от времето си в камуфлаж, като излагат живота си на риск само за кратки периоди за хранене.

"Способността за отлагане на удоволствието може би е еволюирала като страничен продукт на това поведение," добавя Шнел.

Това изследване, публикувано в Proceedings of the Royal Society B, подчертава как различни видове могат да развият подобни когнитивни способности чрез напълно различни начини на живот.