Първият в света дървен сателит официално беше пуснат в орбита. Изграден от Японската агенция за изследване на космоса (JAXA), устройството с дървена обшивка беше изпратено до Международната космическа станция миналия ноември, предава Futurism.

Сега НАСА съобщава, че малкият сателит, наречен LignoSat, най-накрая е бил освободен миналия месец като част от експеримент за изследване на възможността за използване на дърво в космоса. Ако експериментът е успешен, това може да предложи по-устойчива алтернатива на традиционните метални компоненти.

"С дървесина - материал, който можем да произвеждаме сами, ще можем да строим къщи, да живеем и работим в космоса завинаги," каза Такао Дой, бивш астронавт на JAXA, който изучава човешките дейности в космоса в университета Киото, пред Ройтерс миналата година.

Снимка: Kyoto University

Дървена иновация

LignoSat, наречен на латинската дума за дърво, е вид CubeSat - малък, кубичен сателит, който обикновено може да бъде държан с една ръка.

Въпреки компактността си, това е прецизно изработено устройство. Не използва винтове, пирони или лепило. Вместо това, сателитът е сглобен с японска дърводелска техника, наречена "сашимоно", която съединява дървените компоненти чрез сложни фуги, създадени и сглобени от майстори дърводелци в Киото, според The New York Times.

Източникът на дървото също е внимателно подбран след почти годишен експеримент на борда на МКС: хоноки - вид магнолиево дърво, чието дърво традиционно се използва за ножница на мечове, отбелязва Ройтерс.

"Никой не беше мислил за използване на дърво в ракетната наука," каза Коджи Мурата, професор по горски науки в университета Киото, пред The New York Times. "Много инженери смятаха, че дървото е стара технология, която не може да бъде приложена в съвременните технологии."

Надеждата е, че в космоса дървото ще има няколко предимства. То няма да се влошава, както на Земята, тъй като няма вода или кислород, които биха предизвикали гниене или запалване, обяснява Мурата пред Reuters.

Освен това използването на дърво за сателити теоретично ги прави по-безопасни за извеждане от експлоатация. В момента металните сателити се извеждат от орбита чрез навлизане обратно в атмосферата, където би трябвало напълно да изгорят.

Но това не винаги се случва, като големи парчета космически апарати често оцеляват и опасно падат на Земята. В дългосрочен план малки частици и фрагменти от метал, някои от които могат да бъдат токсични, също могат да замърсяват атмосферата. С дърво обаче няма риск от опасни отломки - то изгаря напълно.

"Металните сателити може да бъдат забранени в бъдеще," каза Дой пред Ройтерс. "Ако докажем, че нашият първи дървен сателит работи, ще искаме да го предложим на SpaceX на Илон Мъск."

И може би в далечното бъдеще, космическите колонии ще могат да се издържат, като засаждат свои собствени дървета, осигурявайки неизчерпаем източник на строителен материал.

Сега, след като е пуснат, планът е LignoSat да остане в орбита за шест месеца. Бордовите сензори ще наблюдават как дървото издържа на условията в космоса, включително изключително ниските температури, и как материалът защитава електронните компоненти от постоянната радиация, излъчвана от Слънцето и от дълбокия космос.