Роботи-богомолци може да изместят вярващите
За разлика от хората, те са "духовно неподкупни"
Роботите намират приложение все повече в ежедневието ни. Те ни помагат в извършването на практични задачи и автоматизират труда. Но могат ли те да автоматизират вярата ни?
Индуизмът е третата най-разпространена религия в света и има близо 1 милиард последователи. Това е първата религия, която започва да използва роботи за ритуални цели. От 2017 година насам роботите си пробиват път в индуизма.
"Съществуват значителни опасения около използването на роботи в религиозни контексти, като например роботизирани ръце, които изпълняват ритуала "аарти" в Индия, който включва запалване на свещ за поклонение на индуски божества", обяснява антрополог пред The Conversation.
Освен роботи за ритуала аарти, в храм в Керала, Индия започнаха да използват и механичен слон за религиозни церемонии.
"Има опасения, че разпространението на роботи може да доведе до по-голям брой хора, които напускат религиозната практика, тъй като храмовете започват да разчитат повече на автоматизация, отколкото на практикуващи, за да се грижат за своите божества", заявява експертът Холи Уотърс.
"Учените често отбелязват, че всички тези опасения са склонни да отразяват една широко разпространена тема - скрито безпокойство, че макар бездушни роботите са по-добри в боготворението на боговете, отколкото хората", пише антрополога. "Те могат също така да предизвикат вътрешни конфликти относно смисъла на живота и мястото на човека във Вселената."
"Това не само прави роботите привлекателни заместители на намаляващите свещеничества, но също така обяснява нарастващата им употреба в ежедневен контекст: хората ги използват, защото никой не се притеснява, че роботът ще сгреши, и те често са по-добри от нищо, когато възможностите за ритуално изпълнение са ограничени", коментира Уотърс.
"Тогава съвременната роботика може да се почувства като особен вид културен парадокс, където най-добрият вид религия е тази, която в крайна сметка изобщо не включва хора", заключава антропологът.
Друго притеснение е, че след появата на свещеници-роботи, можем да очакваме и нова религия, която е центрирана около "вездесъщ и всезнаещ изкуствен интелект".