Роскосмос пуска на промоция най-евтината си ракета
Цената на "Протон-М" ще е като на Falcon-9
Днес Роскосмос има един сериозен проблем - не може да конкурира по никакъв начин SpaceX, чийто модерни технологии и способността да връща първите степени на ракетата си Falcon-9, са намалили цената на един пуск до около 60 милиона долара. Това означава, че целият комерсиален пазар започва да изоставя Роскосмос, насочвайки се към много по-евтините и също толкова надеждни алтернативи.
Всичко това би било доста пагубно за Роскосмос, затова руснаците са готови на един краен ход. Те ще намалят цената на един пуск на най-мощната си ракета, правейки я сходна в ценово отношение с Falcon-9.
Става дума за ракетата "Протон-М", чието изстрелване струва около 112 милиона долара. Роскосмос се готви на своеобразна промоция -50%, а надеждата на руснаците е да сключат договор за продажбата на 10 старта с "Протон-М" на британската компания OneWeb.
Каква е историята на "Протон-М"
Първата ракета "Протон" излита през 1965 година, а за един кратък момент съществува вероятността модификация на ракетата да се използва за пилотирания полет към Луната на СССР. Моментът е проигран и заради вътрешно противоборство руснаците залагат на все още неготовата ракета "Н-1". За сметка на това "Протон" се превръща в работния кон на Роскосмос за мисии извън ниската околоземна орбита. Освен това Протон се използва за изграждането на космическата станция "Мир", както и на МКС.
Вижте как изглежда ракетата "Протон-М" >> >> >>
Днес модернизираната версия разполага с осъвременена електроника, но конфигурацията й е почти непроменена. Първата степен използва 6 ракетни двигателя RD-275, които работят с токсичната комбинация от диазотен тетраоксид и асиметричен диметилхидразин. Втората степен използва 3 двигателя RD-0210 и един RD-0211, отново горящи токсичното гориво, с което работи и третата степен имаща само един RD-0212 двигател. Едва четвъртата степен разчита на RD-58M, който изгаря комбинацията от течен кислород и керосин. Успешните пускове на Протон са над 90%, но сложното съхранение на горивото правят стартовете по-скъпи.
Идеята на Роскосмос е да компресираме някои разходи в Центъра за експлоатация на наземна космическа инфраструктура и евентуално да се откаже от възможната печалба при стартовете.
На ниска околоземна орбита "Протон-М" може да изведе 22 000 килограма, а на геостационарна орбита - 6 300 кг. Около "Протон" има и два други любопитни факта, на чертожната дъска ракетата се ражда изцяло с военно предназначение - да изстреля свръхтежка водородна бомба с мощност от 100 мегатона към Америка, но в последствие СССР се отказва от направата на такова оръжие. Макар и първият полет да е през 1965 година, Русия планира да ползва "Протон" поне до 2025 година.