"Разработването на ракета от свръхтежък клас разкри необходимостта от въвеждане на иновативни решения, включително нови материали и двигатели," съобщи Роскосмос, цитирана от ТАСС.

Одобреният предварителен дизайн на свръхтежка космическа ракета, която Русия планира да използва за пилотирани полети до Луната, ще бъде доработен, след появата на необходимите нови технологични решения.

Олег Горшков, съветник на генералния директор на "Роскосмос", заяви, че пилотираните полети на Русия до Луната се отлагат поради липса на средства за създаване на ракетата-носител.

По-рано бяха споменати планове за изпращане на руски космонавти до Луната в периода между 2031 и 2040 година.

"Разработването на ракета от свръхтежък клас разкри необходимостта от въвеждане на иновативни решения, включително нови материали и двигатели. Беше решено предварително одобреният проект да бъде финализиран на етапа на техническо проектиране," посочи пресслужбата в съобщение.

Това означава, че в идните години проектът за свръхтежка ще бъде замразен. Решението може да бъде лесно оправдано от финансова гледна точка. Русия не разполага с технология за многократно използване на ракетите си и няма разработени нови агрегати на метан. Това означава, че една свръхтежка ракета ще струва милиарди долари и ще бъде за еднократна употреба. Дори НАСА подлага под въпрос бъдещето на вече летялата успешно SLS след като Starship на SpaceX има много по-голяма перспектива.

Но докато САЩ може да си позволи стопирането на едната си свръхтежка ракета, то решението на Роскосмос ще доведе до допълнително изоставане в космическата надпревара.

Междувременно Китай публикува концепцията на своята свръхтежка ракета, която би трябвало да полети в края на това десетилетие.