Руските ракети поставят необичайна дилема в един от най-отдалечените краища на Европейския съюз, пише "Политико".

Заключени в силози в края на космодрума край гр. Куру във Френска Гвиана стоят най-малко две руски ракети Союз-2. Те останаха там след разрива на отношенията между Роскосмос и Европейската космическа агенция. Освен това Москва внезапно изтегли инженерите си в началото на войната в Украйна.

"Подготвя се някаква сделка", каза един от служителите, запознати с преговорите. "Имаме нужда от пространство."

Перспективата за товарене на ценни и тежки ракети - всяка на стойност около 80 милиона долара и тежаща около 100 тона - на шлеп и изпращането им обратно в Русия е "политически токсично".

След като първоначално отказа коментар, френската космическа агенция CNES заяви, че ракетите се съхраняват безопасно на територията на космодрума. "Няма планове да ги изпратим обратно в Русия", се казва в изявление, изпратено по имейл.

Но руските ракети-носители трябва да бъдат преместени, защото частни ракетни компании искат да ползват бившата зона на Роскосмос в северния край на космодрума.

"Има един напълно сглобен [Союз-2 в склад], тъй като изстрелването бе предвидено само за няколко дни, след началото на руската инвазия", каза служителят, добавяйки, че преговорите какво да се прави с ракетите "се водят на много високо ниво."

За разглобяването на ракетите и запазването на тяхната функционалност са нужни кадри от Роскосмос.

Докато географията прави космодрума едно от най-добрите съоръжения за изстрелване в света, той все още носи полъха на 20-ти век. Ръководствата за стари операционни системи Windows събират прах по рафтовете в радарната станция, докато клетъчният сигнал е толкова лош, че Starlink, предлаган от SpaceX на Илон Мъск, е най-добрият начин за достъп до интернет.

Европа иска да осъвремени своята космическа програма. Тя залага все повече на частни партньорства, а наскоро пусна в експлоатация и новата си ракета "Ариана-6". Париж е отделил и 47 милиона евро в програма за надграждане на цифровата инфраструктура на космодрума.

Но за да могат да се задвижат плановете за модернизация и експлоатация на космодрума, нещо трябва да се случи с руските ракети. А нагърбването с конкретно и ясно решение изисква висока доза политическа отговорност.