САЩ блокират развитието на вятърна и слънчева енергия на федерални земи
Заповед на администрацията на Тръмп спира ключови проекти за възобновяема енергия
Администрацията на президента Доналд Тръмп наложи 60-дневно замразяване на одобрението на проекти за вятърна и слънчева енергия върху федерални земи и водоеми. Според официалната информация, публикувана в американски медии, заповедта забранява сключването на нови договори за наем, сътрудничества или каквито и да било други споразумения, необходими за развитие на възобновяемата енергия.
Тази мярка предизвика критики от различни екологични организации и представители на индустрията. Докато проектите върху частна земя остават възможни, тези на федерални територии, както и офшорните вятърни паркове, вече изискват допълнително одобрение от правителството. Заповедта включва и преразглеждане на въздействието на подобни проекти върху околната среда, като процесът ще се координира с министерствата на енергетиката, земеделието и търговията.
Щати като Ню Джърси и Ню Йорк, които имат амбициозни планове за развитие на възобновяема енергия, ще бъдат сериозно засегнати. Например Ню Джърси възнамеряваше до 2040 г. да изгради 11 GW офшорни вятърни мощности, а Ню Йорк цели 9 GW до 2035 г. Вятърната енергия, както на сушата, така и в морето, вече осигурява около 10% от електроенергията в САЩ и ангажира над 131 000 работни места в сектора.
Президентът Доналд Тръмп защити решението си, като посочи, че вятърните паркове убиват птици и китове - твърдение, което според Националната агенция за океански и атмосферни изследвания (NOAA) няма научна обосновка по отношение на китовете. Въпреки това, критиките към вятърната енергия заради въздействието ѝ върху птиците са факт и често се използват като аргумент срещу разширяването ѝ.
Освен това Тръмп подчерта, че САЩ не разполагат с достатъчно електроенергия, за да покрият нуждите на нарастващия брой центрове за данни, изкуствен интелект и други енергийно интензивни сектори. Той даде зелена светлина за разширяване на добива на изкопаеми горива, включително въглища, като временно решение за осигуряване на енергийна сигурност.
Тази политика поставя под въпрос бъдещето на възобновяемата енергия в САЩ, като мнозина предупреждават, че това може да доведе до изоставане в глобалната надпревара за зелени технологии и екологично устойчиво развитие.