Експериментите за промяна на климата стават толкова чести, че Съединените щати разработват система, която да засича кога и къде се случват тези дейности.

Според The New York Times, Националната океанска и атмосферна администрация (NOAA) и Министерството на енергетиката на САЩ работят върху система за проследяване на опитите за "соларен геоинженеринг". Това може да намали ефектите от климатичните промени, твърдят защитниците на концепцията.

Много учени обаче се притесняват, че тези усилия, макар и с добри намерения, могат да нанесат повече вреда, отколкото полза, като причинят разрушителни климатични модели или облагодетелстват някои страни за сметка на други.

Затова NOAA усилва своя мониторинг и разпознаване на подобни проекти, тъй като институции и индивидуални групи все по-често провеждат пилотни тестове за "хакване" на климата.

В резултат на това лабораторията по химически науки на NOAA вече разполага с големи балони с оборудване за откриване на аерозоли в облаците.

Изпратени на километри над повърхността на планетата, тези балони докладват за местоположенията и количествата на необичайни концентрации на аерозоли в стратосферата, което позволява на NOAA да проследява къде се извършват геоинженерни дейности.

Въпреки че нарастващ брой държави официално се ангажират да не манипулират климата, все още има опасения, че други нации или групи може да продължат с неизпитаните технологии или да извършват такива проекти тайно.

"Ако дадена държава - било то важен съюзник или значим противник - развива подобни възможности, могат ли нашите учени да ни кажат какво се опитват да направят и какви биха били последствията?", пита Кели Уансър, основател на неправителствената организация за наблюдение на геоинженерството SilverLining, в интервю за NYT.

Освен да изясни какво правят други страни, предстоящата програма на NOAA за проследяване на аерозолите може да помогне на изследователите да научат повече за дългосрочните ефекти на тези проекти.

Както отбелязва изданието, Лаура Суайлър, старши учен в Националната лаборатория Сандия в Ню Мексико - която работи с Министерството на енергетиката - е разработила алгоритъм преди десетилетия, който може да проследи къде и кога са били изпуснати аерозоли и в какво количество.

Първоначално използван за проследяване на природни източници на аерозоли, като вулканични изригвания или горски пожари, инструментът вече може да предсказва ефектите на умишлено въведени аерозоли в атмосферата.

"Ефектът може да продължи месеци или дори години, в зависимост от количеството инжектирани аерозоли," споделя Суайлър пред NYT. "Разбирането на това, което може да се случи след две години, ще изисква да разчитаме на нашите възможности за моделиране."

В комбинация, алгоритъмът на Суайлър и балоните на NOAA могат да помогнат на САЩ да разберат дали и къде се провеждат опити за затъмняване на слънцето и какъв е ефектът от тези експерименти.