САЩ загатна за наличието на секретен хиперзвуков самолет
Новият рекордьор е дело на Lockheed Martin
Top Gun: Maverick взе Оскар за най-добър звук. Не е тайна, че филмът е заснет в тясно сътрудничество с Пентагона. Подразделението за напреднали проекти Skunk Works на Lockheed Martin работи с продуцентите на филма върху измисления хиперзвуков самолет "Darkstar". Военният гигант реши да отбележи по-доста неочакван начин доброто представяне на лентата. Lockheed Martin намекна в Twitter, че има нов свръх бърз самолет.
"SR-71 Blackbird все още е най-бързият признат реактивен самолет с екипаж", написа Lockheed Martin.
Congratulations @TopGunMovie for receiving six nominations from @TheAcademy!
Думата "признат" събуди спекулации относно наличието на "непризнат" секретен проект, с по-добри възможности. Малко по-късно военният гигант реши да задълбае в спекулациите.
"За да отпразнуваме представянето на Top Gun: Maverick публикуваме изображение на реален самолет, достоен за филма", написаха Lockheed Martin.
Що се отнася до Darkstar, то измисленият самолет изключително прилича на описанието на новия шпионски самолет SR-72.
Вижте как изглежда концепцията за SR-72 от преди няколко години >> >> >>
Точно каква част от концепцията SR-72 на Lockheed може да е попаднала в дизайна на Darkstar не е известна. Частичното разсекретяване обаче предполага тайната програма за хиперзвуков самолет вече да е по-напред в развитието си.
Още през 2016 г. Lockheed открито започна да обсъжда възможността за изграждане на демонстрационен самолет, приблизително с размерите на F-22 Raptor, за да помогне за доказването на технологиите, които биха били в основата на хиперзвуковия дизайн на SR-72.
Производството на такъв демонстратор би струвало по-малко от 1 милиард долара и би могло да се осъществи за няколко години.
Още по-рано Lockheed бе разкрил, че очаква SR-72 да влезе на въоръжение до 2030 година и да може лесно да се движи и маневрира с 5800 км/ч. Това значи, че по проекта вече се работи над 10 години.
Документи разкриват, че през 2014 година НАСА е дала близо милион на Lockheed Martin за теоретични разработки относно хиперзвуковите самолети.
От около 7 години има информация, че Китай също работи по направата на хиперзвуков самолет.
Според слуховете SR-72 ще направи първия си полет до средата на това десетилетие. Самолетът може да има друго име, като освен за шпионски мисии, може да се ползва за нанасяне на удари с хиперзвукови ракети.