Северна Корея показа "клонинги" на израелски дронове
Пхенян бележи голям напредък в безпилотниците
Северна Корея разкри два нови дрона-камикадзе, които изглеждат като идентични копия на израелските Harop и Hero-400. Въпреки че точните възможности на севернокорейските модели са неясни, те едва ли се различават съществено от първообразите си. По този начин Пхенян се сдобива с още модерни оръжия, които може да продава на Русия, пише WarZone.
Любопитно е, че снимките се появиха в цензуриран формат, на които се вижда Ким Чен Ун по време на посещение в Института за дронове към Академията на отбранителните науки.
Един от новите севернокорейски дизайни е практически идентичен визуално с Harop от Israel Aerospace Industries (IAI).
Въпреки че възможностите за насочване на Harop са силно автоматизирани, операторът може ръчно да прави фини корекции на курса в крайните етапи на полета, за да подобри точността, както и да прекрати атаката, ако обстоятелствата се променят. Harop може също така да бъде насочен да атакува определени координати, но опцията за човешко насочване предоставя алтернатива в случай на силно заглушаване на сателитни навигационни мрежи като GPS.
Harop има обсег от минимум 200 километра и може да унищожава танкове, ПВО системи, бронирани автомобили и военни инсталации.
Вторият севернокорейски дрон има X-образни перки по основното тяло и в опашката. Той изглежда изключително подобен, ако не и идентичен, на външен вид с Hero-400 на UVision.
Със своя обхват от най-малко 150 километра и максимална издръжливост от 120 минути, Hero-400 може да се използва не само като камикадзе, но и за разузнаване. Мощността му е по-малка в сравнение с Harop.
Интересно е да се отбележи, че през 2021 г. израелската полиция обяви разследване на група лица, за които се твърди, че са проектирали, произвеждали и продавали дронове-камикадзе на неназована държава в Азия. Смята се, че част от военните тайни на Израел може да са изтекли към тази страна.
Изображенията, публикувани от израелските власти, показват дизайни, които приблизително съответстват на вариантите на семейството Hero.
Северна Корея също има много близки отношения с Иран, който би могъл да възстанови примери от серията Harop или Hero и да ги предаде на властите в Пхенян.
На практика Пхенян поддържа добри отношения с противниците на Израел в региона и има данни, че режимът на Ким Чен Ун снабдява с оръжие Хамас, Хизбула и хутите в Йемен.
Северна Корея също така води много агресивна програма за шпионаж, фокусирана върху кражба на чуждестранна отбранителна технология. Това включва и усилията на севернокорейските хакери за проникване в западни оръжейни концерни.
Едно от изображенията от държавните медии на Северна Корея показва дизайн, подобен на Hero-400, който се гмурка върху макет на южнокорейски основен боен танк, подчертавайки един от основните случаи на използване на боеприпаси като този в тактическа обстановка на фронтовата линия.
Въпреки че дроновете-камикадзе не са новост, значението им на бойното поле продължава да нараства. Севернокорейското производство със сигурност ще намери клиенти в лицето на Русия, Йемен и други държави от Близкия Изток и Африка.