Слюнката на вид ларви може да рециклира пластмаса
Идеята на учените е ензимите, съдържащи се в слюнката на ларвите на восъчния молец, да бъдат произвеждани синтетично
Две субстанции в слюнката на ларвите на восъчните молци могат да помогнат за намаляване на пластмасата, съобщава Ройтерс, цитирана от БТА. Ларвите се хранят с пчелния восък на кошерите.
Според учените две субстанции в слюнката на червеите спомагат за бързото разлагане на полиетилена при стайна температура. Живите организми произвеждат субстанции, които предизвикат биохимична реакция.
За разлагане на пластмасата е необходим кислород, който прониква в полимера. Този процес се нарича оксидация. Сега учените разкриват, че ензимите в слюнката на восъчните ларви завършват процеса за часове без нуждата от предхождащи действия като затопляне или радиация.
Това променя парадигмата на биодеградацията на пластмасата, казва молекулярният биолог Федерика Бертокини от Испанския национален научен съвет. Тя е ръководител на екипа, направил изследването. Резултатите са публикувани в научното списание "Нейчър комюникейшънс".
Пластмасата е съставена от полимери и може да издържи години, десетилетия и дори столетия. След време може да се разпадне на малки парчета, които стават източник на микро и наночастици. Частиците могат да бъдат намерени навсякъде - например около Антарктида, в дъждовната вода, във водата, която тече от крановете. Пластмасата не е само замърсител, но и източник на сериозни здравословни проблеми при хората.
Полиетиленът е създаден през 1933 г. Той е евтин и издръжлив материал, който е подходящ за опаковане на храна, пазарски торби и други улеснения в ежедневието.
Восъчните червеи - Galleria mellonella, се смятат за истинско бедствие от пчеларите. Ларвите на молеца се хранят с пчелен восък, полени и мед. Понякога ядат и ларвите на пчелите.
Идеята на учените е ензимите, съдържащи се в слюнката на ларвите на восъчния молец, да бъдат произвеждани синтетично. Това би бил начин да се намали съдържанието на пластмаса в околната среда. Според Бертокини така пластмасата може да се разлага в контролирани условия. Ефектът ще бъде намаляване на микрочастици в природата, казва Клементе Фернандес Ариас, съавтор на изследването.
По-малко от 10% от пластмасата в околната среда бива рециклирана.