"Спейс Екс" ще бъде готова да изстреля "Старшип" до няколко седмици
Графикът за изстрелването ще зависи от времето на издаването на лиценз от Федералната авиационна администрация на САЩ, написа Илон Мъск
Първият орбитален полет на прототипа на космическия кораб "Старшип" (Starship) на "Спейс Екс" може да бъде осъществен в края на април, съобщи в Туитър основателят на компанията Илон Мъск.
"Спейс Екс" ще бъде готова да изстреля "Старшип" в рамките на няколко седмици. Графикът за изстрелването ще зависи от времето на издаването на лиценз от Федералната авиационна администрация на САЩ", написа Мъск в коментар към публикация на потребител относно подготовката за орбитален полет на кораба. По думите на предприемача "първият опит за изстрелване на "Старшип" ще бъде направен към края на третата седмица на април".
През октомври миналата година Ройтерс съобщи, позовавайки се на представител на НАСА, че първият орбитален полет на "Старшип" може да бъде осъществен през декември. Същевременно агенцията отбеляза, че наземните тестове и проверките на регулаторните органи могат да доведат до забавяне на дебютния орбитален полет на кораба.
През юли миналата година основателят на "Спейс Екс" предположи, че първата мисия на "Старшип" трябва да се състои през август.
НАСА разчита на "Старшип" да превозва астронавти до повърхността на Луната след няколко години, свързвайки се с капсулата "Орион" в лунна орбита. На по-късен етап Илон Мъск иска да използва огромните космически кораби, за да изпраща повече хора на Марс.
Общата височина на "Старшип" е 120 метра, което го прави най-голямата и най-мощната ракета, създавана някога. Тя е в състояние да генерира почти двойно по-голяма тяга при излитане в сравнение с лунната ракета на НАСА, която изпрати празна капсула до естествения спътник на Земята и обратно в края на миналата година.
Космическият кораб за многократна употреба "Старшип" е предназначен за полет до Марс и е проектиран да превозва 100 души. Прототипите на кораба вече са извършили няколко тестови полета обратно към Земята, но досега те са били в рамките на земната атмосфера. От всички изпитателни тестове на "Старшип" само последният, осъществен през май 2021 г., премина без разрушаване на кораба.