Стартъп предлага нов вид ядрени реактори, които да се заравят в земята
Те ще работят на над 1 километър под повърхността
Стартиращата компания Deep Fission измисли нов начин за повишаване на безопасността и намаляване на цената на ядрената енергия. Идеята е да се изгради реактор с ширина 76 см и да "се забие" чрез сондаж на 1,6 километра дълбочина в земята, съобщава NewAtlas.
Високата цена на изграждането на атомни електроцентрали има много малко общо със самата ядрена технология. Ядреното гориво, дори с всички включени разходи за обработка, струва само около 1663 щатски долара на килограм. Тъй като ядреното гориво има такава невероятна енергийна плътност, това е около 0,46 цента на киловатчаса - и разходите за гориво продължават да падат, тъй като технологията става по-ефективна.
Откъде идват истинските разходи? От огромно строителство, необходимо за задържане на ядрения реактор и защита на външния свят в случай на катастрофална авария.
Корпусът под налягане на реактора може да бъде до 2,4 м дебелина от неръждаема стомана, а защитната структура от стоманобетон може да бъде с дебелина до 2 м. Добавете основите, поддържащото оборудване, херметизаторите, охладителните системи и разходите започват да се натрупват, преди всички лицензионни такси да бъдат добавени в сметката.
Това, което Deep Fission иска да направи, може да изглежда глупаво, но в предложението има известна елегантност. Идеята е да се изгради малък реактор на базата на конвенционален реактор с вода под налягане (PWR), който може да се побере в сондажа на сондажна операция. Подобно на PWR, реакторът Deep Fission ще работи при същите 160 атмосфери налягане и температура от 315 °C.
Към реактора ще се прикрепят чифт тръби. Едни за изпращане на вода и друг за връщане на пара от парогенератора на реактора. Системата няма нужда от сгради, защото реакторът просто ще се спусне в сондажната дупка.
Резултатът е малък реактор, който използва същия тип гориво и много от същите компоненти като PWR реактор, но такъв, който няма почти никакви движещи се части, с изключение на контролните пръти, които се управляват дистанционно. Тъй като водният стълб е висок една миля, той би херметизирал реактора от самото си тегло, все едно да го забиете на една миля под морето, така че няма нужда от херметизатор и охладителната система ще бъде изцяло пасивна.
В допълнение, обвиването в твърда скала далеч под подземните води премахва всякаква необходимост от система за задържане. Ако стане авария, шахтата просто може да се бетонира.
Според компанията, ако реакторът има нужда от проверка или обслужване, той може да бъде изваден на повърхността с кабели за около час-два. Конструкцията на реактора също е самоограничаваща се, така че ако успее да прегрее, ядрената реакция автоматично ще се намали.
Концепцията е в началния си стадии, но Deep Fission вече е подала необходимите документи към Министерството на енергетиката на своя план за разработване на системата и намиране на най-доброто геоложко местоположение за тестова инсталация.