Това не е планинска хижа, а малък АЕЦ
Микроядреният реактор Aurora на Oklo ще служи като енергиен и социален център
Модерен басейн на закрито, стилно кафе и красива гледка към природата - така изглежда нов проект за малък АЕЦ, който е подкрепена от шефът на OpenAI, Сам Алтман. Компанията Oklo планира да изгради микроядреният реактор Aurora, който използва рециклирано ядрено гориво, пише NewAtlas.
Oklo си представя този нов тип АЕЦ не само като енергиен източник, но и като център за социални срещи, особено в райони с дълги и сурови зими, които влияят на благосъстоянието на хората.
Компанията подчертава, че този тип ядрена енергия е не само безопасна, но и екологична, като микроядреният реактор Aurora произвежда почти нулеви парникови емисии и дори намалява количеството ядрени отпадъци, използвайки рециклирано гориво.
С мощност от 1,5 мегавата (достатъчна за захранването на около 1000 домакинства), реакторът Aurora е значително по-малък от стандартните ядрени реактори. Реакторът е проектиран да работи до 20 години без нужда от презареждане. Той има пасивни защитни функции и запечатано ядро, което елиминира нуждата от човешка намеса при авария, като може да се охлажда и изключва самостоятелно.
Aurora използва гориво от високо обогатен уран (HALEU) и работи с бързи неутрони за поддържане на ядрената реакция, което го отличава от традиционните реактори, използващи вода за забавяне на неутроните и стабилизиране на процеса.
Отработената топлина от реактора може да се използва за отопление на сгради, обезсоляване на вода, оранжерии и индустриални приложения, като това увеличава общата му ефективност до 90%.
Микрорекаторът е разположен в нетрадиционна за ядрена централа сграда, която наподобява планинска хижа. На покрива са монтирани соларни панели, които захранват операционните системи, което прави обекта почти напълно самостоятелен.
Oklo планира Aurora да се използва в отдалечени региони, военни бази и изследователски постове, където традиционните ядрени реактори са неприложими.
Първоначалното местоположение за инсталацията е до Националната лаборатория в Айдахо, където ще се използва преработено гориво от стария реактор EBR-II за разработка на Aurora.
Министерството на енергетиката на САЩ одобри концептуалния проект на Oklo за производствено съоръжение за гориво, а първата комерсиална инсталация на Aurora се очаква да бъде завършена до 2027 година.
Въпреки че в момента няма активни микроядрени реактори, проекти като този на Oklo и eVinci на Westinghouse се доближават с бързи темпове до реализация.