Тръмп планира да отмени въведените от Байдън ограничения върху AI
Според новия президент това ускори развитието на иновативната технология в САЩ
Доналд Тръмп се ангажира да отмени регулациите върху изкуствения интелект (AI), въведени от досегашния президент Джо Байдън. Тръмп критикува настоящия указ на Байдън, който изискваше AI компаниите да провеждат риск анализи и да предоставят данни на федералното правителство, и заяви, че ще го замени с политика, която "насърчава свободата на словото и иновациите", пише Futurism.
Изпълнителният указ на Байдън е от октомври 2023 г. и е базиран на закон от 1950 г. Той изискваше от компаниите да споделят резултатите от т.нар. "red-teaming" тестове, за да се оценят рисковете от хакерски атаки или други уязвимости на AI моделите. Това изискване, според критиците, забавя развитието на AI и излага фирмените тайни. Освен това, Националният институт за стандарти и технологии трябваше да разработи насоки, които да гарантират, че AI моделите са свободни от пристрастия спрямо групи, определени по раса, пол и други фактори - регулация, която Тръмп и неговите привърженици смятат за твърде ограничителна.
Изменението на политиката по отношение на AI има потенциал да донесе ползи за някои от ключовите поддръжници на Тръмп, включително Илон Мъск. Мъск, който също публично е критикувал големите AI модели за "идеологическа пристрастност," би могъл да се възползва от по-свободната регулаторна среда за развитие на собствени AI проекти.
По-широко погледнато, очаква се администрацията на Тръмп да води политика на по-свободен подход в технологичния сектор, което вероятно ще обхване и криптовалутите. Макар че по време на първия си мандат Тръмп инициира някои антитръстови дела срещу гиганти като Google и Amazon, в последно време той е по-сдържан относно усилията на Министерството на правосъдието да ограничава техните монополи.
Все още няма яснота каква точно политика ще следва новата администрация в сферата на AI, но вероятно тя ще се съсредоточи върху намаляване на рестрикциите. Това създава известни притеснения, свързани с рисковете от неконтролирано развитие на AI, включително възможности за разрушаване на работни места и увеличаване на енергийната консумация.