Учени създадоха изкуствен мозък от плетеница сребърни нановлакна
След обучението системата започнала да разпознава ръкописни цифри с точност 93,4%
Учени от САЩ и Австралия са създали невроморфен процесор от множество сребърни нановлакна. Хиляди от тях са били подредени едно върху друго в произволен ред и целият този хаос е бил поставен върху група входни и изходни контакти. Всичко заедно се превръща в невроморфна мрежа, която може да бъде научена да разпознава ръкописни цифри с невероятна точност.
В процеса на входните сигнали стотици хиляди контакти се появяват в пресечните точки на хилядите нишки. В тези контакти започнали да протичат електрохимични реакции на галванизация и се появило нещо като памет.
За да обучат "мозъка", учените използвали базата данни MNIST, която съдържа много варианти на ръкописни цифри. Всяко преминаване на входните данни било съпроводено от множество преходни процеси в плетеницата от нановлакна. За сега изследователите дори не са разбрали какво, къде и как работи върху резултата.
След обучението системата започнала да разпознава ръкописни цифри с точност 93,4%, както е описано в неотдавнашна статия в списание Nature Communications. Такъв изкуствен мозък не разполага с памет за по-сложна обработка на резултати. Той работи онлайн, като предава разпознатата информация на изхода, което ще бъде достатъчно за редица приложения.
Предимствата на решението са очевидни - то е за стотинки, за разлика от ускорителите на изкуствен интелект с баснословна цена. Същото се отнася и за потреблението на енергия за приложната задача. "Мозъкът" от нановлакна ще консумира изключително малко енергия.
Тази разработка на Калтех и Университета в Сидни е все още в суров вид, но потенциалът ѝ може да бъде огромен предвид лесното ѝ производство и заявените възможности, твърдят специалистите.