В САЩ ще създават 31 „научни градове“
Те ще бъдат финансирани по така наречения „Закон за чиповете“
Така нареченият "Закон за чиповете" на САЩ предполага отпускането на държавни субсидии не само за изграждането на съоръжения за производство на полупроводници, но и за стимулиране на развитието на различни отрасли. Сега американските власти вече са определили 31 "точки на растеж" на картата на САЩ, които ще получат целеви субсидии.
Според Ройтерс, министърът на търговията на САЩ Джина Реймондо е подчертала в разговор с медиите, че властите в страната имат за задача да диверсифицират географски иновационните центрове, въпреки че сега те са концентрирани предимно в Калифорния, Сиатъл и Бостън. "Съществуващите иновационни центрове не отразяват пълния потенциал на нашата страна. Те не ни позволяват да завладеем пазара чрез страхотни идеи", обясни Джина Реймондо.
Новите технологични паркове ще се фокусират върху широк спектър от технологични области, включително квантови изчисления, изкуствен интелект, чиста енергия, медицина и биотехнологии. Чрез финансирането на по-малки центрове в региони на страната американските власти се надяват да привлекат средства от частния сектор за развитие на индустрии, свързани с производството на тягови батерии за електромобили, полупроводникови компоненти и чисти енергийни източници.
От 370 кандидати са избрани 31 регионални хъба, които от следващата година ще могат да получават субсидии в размер до 75 млн. щ. долара годишно. Като цяло правителството на САЩ иска да отпусне 500 млн. щ. долара през следващата година в подкрепа на регионалните иновации, като покрие със субсидии от 5 до 10 % от 31-те центъра. Някои от тези технологични паркове се намират в Монтана, Уисконсин, Ню Йорк, Върмонт, Невада, Илинойс и дори Пуерто Рико. Освен полупроводници ще бъдат финансирани алтернативна енергия, добив и обработка на минерали, биотехнологии, изкуствен интелект и квантови изчисления. Много от центровете ще бъдат разположени в по-малки градове.
Според министъра на търговията на САЩ по този начин ще се гарантира, че на хората няма да се налага да сменят местоживеенето си, за да си намерят добра работа. Хъбовете във Вашингтон и Айдахо ще се фокусират върху създаването на нови структурни материали за производство на по-икономични самолети, хъб в Оклахома ще създава системи за автопилот за селското стопанство и комуналните услуги, а хъб в Уисконсин ще създаде програма за персонализирано здравеопазване.
Въпреки това не е сигурно, че всички 31 центъра ще получат държавно финансиране. Ако парламентаристите одобрят допълнителен бюджет за субсидиране на иновационните хъбове в САЩ, те ще получат още 4 млрд. долара в допълнение към вече отпуснатите 500 млн. щ. долара.