Международна конференция "Живот във Вселената" ще събере световни учени и нобелови лауреати в София, съобщават организаторите от Action Global Communications Bulgaria, цитирани от БТА.

 

Форумът е част от програмата за ползотворно взаимодействие между изтъкнати учени от различните научни области за разработване на най-съществения изследователски въпрос на нашето време - как е възникнал животът.

В срещата ще се включат учени от университети в Европа и САЩ, сред които Кембридж и Харвард, Канада, Израел, Чили, СУ "Климент Охридски" и БАН, експерти от НАСА, Европейската южна обсерватория и др.

Сред големите имена в световните научни среди, които ще участват в дискусиите, са нобеловият лауреат проф. Дидие Кело, от университета Кембридж - откривател на първата екзопланета, проф. Димитър Съселов от Харвард, един от лидерите на мисията "Кеплер" на НАСА, която наблюдава над 100 000 звезди в четиригодишно търсене на екзопланети подобни на Земята. През 2003 г. Съселов открива най-отдалечената планета в нашата галактика чрез метода на пасажното търсене. Благодарение на този нов метод за засичане на далечни небесни тела астрономите са на прага на нова ера на изучаване и открития. Съселов установява и наличието на множество планети, близки по същност на планетата Земя.

В срещата ще участва и проф. Хърбърт Левин, почетен професор по физика и почетен професор по биоинженерство в бостънския Североизточен университет. Проф. Левин прилага методи от физиката за трудно решими проблеми в биологията и биомедицината като лечението на рак. Сред участниците са д-р Мария Любенова, астроном в Европейската южна обсерватория и откривател в сферата на еволюцията на галактиките и черните дупки и проф. Кейт Адамала, от университета на Минесота, САЩ, изследовател в сферата на създаването на синтетични клетки.