VR пионер: Изкуственият интелект може да ни побърка
Джарон Ланиер разработва едни от първите 3D графични среди и създава първата компания, продаваща VR шлемове през далечната 1985 г.
Джарон Ланиер е един от най-големите пионери на VR технологията - но също така е известен с това, че е един от най-суровите критици на Силиконовата долина.
"За да бъдат машините "умни", за да изглеждат "смарт", хората умишлено деградират", бе заявил преди време ученият. Напоследък той насочва погледа си към най-новата мания на технологичната индустрия - изкуствения интелект.
В интервю за "Гардиън", Ланиер разкрива, че смята за нелепи въпросите дали "изкуственият интелект ще превземе света". Той дори отхвърля термина изкуствен интелект, казвайки, че днес е "трудно да се открие и естествен интелект".
"Тази идея за надминаване на човешките способности е глупава, защото е дело на човешки способности", каза Ланиер.
"Все едно да кажеш, че една кола може да се движи по-бързо от човешки бегач", уточни той. "Разбира се, че може и въпреки това не казваме, че колата е станала по-добра от хората."
Според ученият опасност от изкуствения интелект има. Но тя е по-различна от холивудските сценарии. По думите му AI може да притъпи възможностите ни, да ни направи по-самотни и по-същество да ни остави насаме със собствената си лудост.
"AI може да увреди непоправимо основите на цивилизацията, правейки ни по-малко разумни в процеса. Доскоро основната функция на изкуствения интелект е била да ни прави мързеливи" споделя Ланиер.
"Можете да използвате AI, за да правите фалшиви новини по-бързи, по-евтини и в по-големи мащаби", каза той пред "Гардиън". "Тази комбинация е мястото, от където можем да видим нашето изчезване."