Вторият човек с мозъчен чип Neuralink, го използва, за да играе Counter-Strike 2
Това демонстрира способностите на мозъчния имплант
В сряда компанията на Илон Мъск, Neuralink, предостави актуална информация за състоянието на "Алекс" - мъж, който загубил контрол върху крайниците си след травма на гръбначния стълб. Миналия месец той премина операция по поставяне на мозъчен чип и оттогава използва импланта, за да контролира дистанционно мишка на лаптопа си.
Подобно на първия пациент на Neuralink, Ноланд Арбо, Алекс също използва мозъчния чип, за да играе любимите си компютърни игри, като Counter-Strike 2.
Преди това Алекс трябвало да използва контролер, управляван с уста, наречен QuadStick, за да играе този шутър от първо лице. Но дори тогава контролерът го ограничавал само до движението или насочването на оръжието, никога едновременно, както прави нормален играч на Counter-Strike.
С други думи, Алекс трябвало на практика да превключва между функциите на мишката и клавиатурата, докато играе играта. Но благодарение на Neuralink, той сега може да насочва с импланта и едновременно да се движи, използвайки QuadStick.
"Просто да се движа наоколо е толкова приятно, защото мога да гледам наляво и надясно, без да се налага да движа QuadStick наляво и надясно," казва Алекс в блог публикация на Neuralink. "Мога да мисля за това къде да погледна и то отива там, където искам. Това е невероятно."
Компанията е качила видео, показващо как Алекс използва импланта, за да играе играта. Във видеото се вижда как той лесно застрелва противников бот и след това стреля по друг от разстояние.
Освен игри, Алекс също така използва импланта за разработка на 3D дизайни в CAD софтуер. Това включва създаване на персонализирана стойка за държане на електрическото зарядно устройство за неговия имплант Neuralink. Стойката след това е била отпечатана с 3D принтер.
В блог публикацията Neuralink също така се обръща към проблем, с който компанията се сблъскала при поставянето на чипа на Арбо, първият пациент. Въпреки успешната операция, около 85% от електродите на основата на нишки, прикрепени към мозъка му, по-късно се разместили, което намалява потенциала на чипа да чете неврални сигнали.
Въпреки че Арбо все още може ефективно да използва своя имплант, Neuralink искала да избегне повторение на този проблем при Алекс. В отговор компанията разработила няколко "мерки", включващи намаляване на вероятността от образуване на въздушен джоб по време на операцията и поставяне на импланта по-дълбоко в мозъчната тъкан.
"Обещаващо е, че не сме наблюдавали никакво отдръпване на нишки при втория ни участник," казва компанията относно Алекс.
Дали имплантът на Алекс превъзхожда мозъчния чип на Арбо остава неясно. Междувременно Neuralink работи по начини за подобряване на управлението на технологията, "за да предостави пълна функционалност на мишката и контролера за видео игри".
"Освен това планираме да позволим на Link [мозъчния чип] да взаимодейства с физическия свят, като позволи на потребителите да се хранят сами и да се движат по-независимо, като контролират роботизирана ръка или инвалидната си количка," добавя компанията.