Защо потъмнява звездата Бетелгейзе
Астрономите са категорични, че не ни очаква експлозия на свръхнова
Мистериозното временно избледняване на гигантската звезда Бетелгейзе, което би могло да предвещава нейното скорошно изчезване, се дължи на облак прах, свързан с охлаждане на повърхността й. Всичко обаче подсказва, че тя ще продължи да осветява Вселената, предаде Франс прес.
Вижте снимки на Бетелгейзе >> >> >>
Този "червен свръхгигант", който е сред най-ярките в галактиката, се вижда ясно с просто око в съзвездието Орион. За пет месеца, от ноември 2019 г. до март 2020 г., Бетелгейзе избледня драстично, губейки 70 процента от яркостта си, която оттогава е възвърнала.
Изображения от телескопа "Хъбъл" миналото лято посочиха потенциален "виновник": изхвърлянето на голямо количество материал от звездата, който след това е образувал облак, охлаждайки се при контакт с междузвездното пространство.
Нещата обаче не са толкова прости, според констатациите на международен екип от астрономи, публикувани днес в сп. "Нейчър". Учените не изключват възможността намаляването на яркостта на Бетелгейзе да е просто резултат от по-студено и следователно по-малко светло петно на повърхността на звездата.
"Стигнахме до заключението, че "голямото избледняване" е резултат от комбинацията от тези два феномена", казват астрономите от изследователския екип, който е използвал Много големия телескоп (VLT - Very Large Telescope) на Европейската южна обсерватория в Чили.