ГДБОП: Разбихме много онлайн магазини с ментета
Все по-модерно става онлайн пазаруването. Това изостря апетита и на престъпниците да участват на този пазар, заяви пред БНТ Явор Колев, началник на отдел "Компютърни престъпления" към ГДБОП.
Той посочи, че друга схема е предлагането на фалшиви стоки пак покрай празниците.
"Разкрити са много онлайн магазини, в които се предлагат много фалшиви стоки. Съвместно с Комисията за защита на потребителите сме закрили над 50 такива сайтове, които предлагат само парфюми. Има много сайтове, които предлагат фалшиви спортни стоки.
Има парфюми, които се продават между 15 и 20 лева, а в оригиналния сайт цената е между 150 и 200 лева, естествено е да се очаква, че при такава ниска цена за парфюм значи той е фалшив", каза Колев.
Той обясни, че при такива случаи на измами можем да се обръщаме към КЗП, както и към сайта www.cybercrime.bg, на който можем да сигнализираме за нередности и фалшиви стоки по сайтовете.
Не може да се определи физически контингент на хората, които се занимават с киберпрестъпления. Едно престъпление може да се извърши от няколко души, които се намират в различни точки от света, те могат и да не се познават, а могат да контактуват чрез форуми и др. Затова е много важно международното сътрудничество, когато се работи по този вид престъпления, обясни Явор Колев.