Белият дом изрази разочарование от провала на преговорите между интернет гиганта Гугъл и Китай, предадоха световните агенции, цитирайки Майкъл Хамър, говорител на Съвета за национална сигурност към администрацията на американския
президент.

"Разочаровани сме от това, че Гугъл и китайското правителство не постигнаха споразумение, което да позволи на Гугъл да продължи действието на търсачката си в Китай на адрес google.cn", заяви Хамър.

Американският интернет гигант обаче обяви, че планира да запази в Китай офисите си за техническа поддръжка и продажби, така че да не загуби технологичните си позиции в страната, както и да продължи с научно-изследователската си дейност в Китай.

Пекин реагира остро на решението на Гугъл да спре филтрирането на китайската си търсачка и да пренасочва потребителите към китайскоезичната си търсачка в Хонконг. Според китайската Служба за информацията чрез това решение Гугъл
нарушава свое писмено обещание
, което е направил, когато за първи път е стъпил на китайския пазар. Решението на Гугъл е освен това и намек от страна на американския интернет гигант, че Китай стои зад хакерските атаки срещу него, се казва още в изявление на китайската Служба за информацията.

Решението на Гугъл идва, след като интернет гигантът обяви през януари тази година, че имейли Gmail на китайски правозащитници са били обект на хакерска атака. Тогава пак Гугъл изрази недоволството си от това, че непрекъснато е обект на
цензура от страна на китайските власти и е подтикван от Пекин към самоцензура и филтриране на заявките в китайската си търсачка.

Въпреки обявеното от Гугъл спиране на филтрирането на информациите в китайската му търсачка, обаче търсенето на чувствителни за китайските власти теми все още си остава блокирано, отбелязва Франс прес. Така например търсенето по думи "Тибет" или "демокрация" винаги води до появата на съобщението, че търсената страница не може да бъде доставена или отворена, е констатирал репортер на Франс прес в Китай.

Сайтовете за видеообмен YouTube и микроблогерската услуга на “Туитър” също са блокирани и са недостъпни от Пекин. Това навежда на мисълта, че след като Гугъл обяви, че спира да филтрира търсенето, китайските служби за интернет цензура продължават да действат успешно и да филтрират търсенето и заявките от китайска територия, отбелязва Франс прес.