Жертвите на онлайн тормоз приемат много по-тежко този тип насилие, отколкото физическите удари и публичните обиди. До този извод са стигнали учени от Националния институт за детско здраве и човешко развитие на САЩ, предава Ройтерс.
В международното изследване са участвали 4500 американски деца и младежи. Те са били проучвани дали изпитват депресия, раздразнителност, недоволство и загуба на концентрация. Анкетираните са отговаряли също на въпроси дали са получавали обидни и неприятни съобщения по интернет и мобилни телефони, както и дали самите те са преследвали някого онлайн. Резултатите сочат, че кибер жертвите, които не виждат лицето на нападателя и не могат да го идентифицират, се чувстват по-изолирани и безпомощни в момента на атаката, отколкото участниците в конфликт от реалния живот.
Жертвите на интернет тормоз имат по-голямо ниво на депресия, в сравнение с пострадалите от физически нападения, разкрива още проучването. Един от най-страшните изводи е, че поради онлайн заплахите, децата и младежите учат по-лошо и изкарват по-ниски оценки на изпитите. Над 20% от американските тийнейджъри претърпяват физическо посегателство поне веднъж на два месеца, разкри неотдавнашно проучване. 53% са били подложени на вербални атаки, почти толкова - на остракизъм, а близо 14% са станали жертва на кибер престъпления.