EK не определи платформата за социални медии "Х" като "технологичен пазач"
Междувременно, TikTok, Facebook, Instagram и LinkedIn бяха обявени за такива
Европейската комисия реши в сряда, че платформата за социални медии "X" на милиардера Илон Мъск не трябва да бъде определяна като "пазач на информационния вход" (gatekeeper) съгласно Закона за цифровите пазари (DMA), предава БНР.
Комисията заяви, че приема аргументите на "X" срещу подобно нейно определяне по време на разследване, започнало през май.
Платформата "X", известна преди като Twitter, беше казала по-рано на ЕК, че въпреки че отговаря на критерия за броя на потребителите, за да бъде класифициран като "пазач на информационния вход", тя не отговаря на изискванията за другия критерий като значим портал между бизнеса и потребителите.
Отговорът ѝ подтикна през май разследването на Комисията да разгледа по-задълбочено проблема.
Днес ЕК заключи, че платформата "X" не се квалифицира като "пазач на информационния вход" по отношение на нейната социална мрежова услуга, "като се има предвид, че разследването разкри, че "X" не е важен портал за бизнес потребителите да достигнат до крайните потребители".
След приемането на Закона за цифровите пазари ЕК определи редица други медийни платформи - TikTok, Facebook, Instagram и LinkedIn, като "технологични пазители" на социалните мрежи.
Технологични гиганти като Alphabet - компанията майка на Google, Amazon, Apple, Meta, Microsoft и Booking.com също бяха определени като "технологични пазачи", наред с други.
DMA изисква "технологичните пазачи" да накарат своите приложения за съобщения да взаимодействат с конкуренти, да позволяват на потребителите да решават кои приложения да инсталират предварително на устройствата си и не им е позволено да предпочитат собствените си услуги пред конкурентите или в противен случай рискуват глоби до 10% от годишния си глобален оборот.