Създаден през 2005 година, Megaupload бързо се превръща в един от най-популярните сайтове в света. Дълго време той е близо или в дъното на Топ 10 адресите с най-голям трафик. Данните са внушителни.

По време на своя пик Megaupload има 50 милиона уникални посетители дневно. Регистрираните акаунти са повече от населението на Русия, а качените файлове са в размер на 25 петабайта (25000TB).

Макар мнозинството от потребителите да ползват сайта за изпращане на файлове и складиране на информация, то не липсват и пирати. Свободата, предоставяна от Megaupload, дразни авторитарните правителства, а Саудитска Арабия се превръща в първата страна, блокирала Megaupload на своя територия.

Адресът обаче продължава да трупа популярност. Кание Уест и други поп звезди дори участват в промо песен за сайта.

На 19 януари Megaupload е спрян глобално от органите на реда в САЩ, а против създателите му са повдигнати обвинения.

История за възход и падение

Ким Шмиц е 15-годишен, когато Западна и Източна Германия се обединяват, интернет е в зората си, а домашните компютри стават все по-достъпни.

Още от ранна възраст Ким се доказва като предприемчив ентусиаст, влизайки веднага в бизнеса с компютри. Уменията му на програмист обаче не винаги се използват за добро.

През 1992 г. Ким твърди пред германските медии, че е хакнал системите за сигурност на "Ситибанк", "НАСА" и "Пентагона". През 1994 г. той е арестуван в Германия за трафик на номера на телефонни карти за разговори. Повдигнато му е обвинение за хакерство. Фактът, че Ким е непълнолетен, го спасява от затвора.

Германецът с финландски корени, основа охранителна компания, наречена Data Protect през 2000 г. По-късно фирмата му сключва договор за сигурност с "Луфтханза". Ким веднага инвестира парите в изграждането на автомобилна интернет система, наречена Megacar. През 2001 г. той стана акционер на Letsbuyit.com.

Ким Шмиц влиза в 21 век като милионер, който умее да прави нови пари, но и да живее ексцентричен начин на живот.

Онлайн предприемачът организира големи партита, наема яхти, а сред гостите му понякога е и принцът на Монако.

Ръстът му от близо два метра и теглото му от над 130 килограма правят Ким любим за папараците обект, защото той често е в компанията на известни манекенки.

Интернет-милионерът участва и в незаконното рали "Гъмбол 3000", където шофира своя "Мерцедес" с над 240 км/ч.

През 2005 Ким Шмиц официално сменя името си на Ким Дотком и основава сайта за споделяне на файлове Megaupload.

Големи пари и големи проблеми

Megaupload печели милиони потребители заради лесния си интерфейс и възможността бързо и безплатно да споделят файлове.

Федералното бюро за разследване на САЩ обаче има друга теория. Според нея Дотком е автор на престъпна схема, чрез която само за няколко години е натрупал над 175 млн. щатски долара от копиране и разпространяване на музика, филми и други защитени с авторски права файлове, без да има разрешение.

Дейността на сайта ощетява всички големи филмови студия и разпространители на музика. ФБР оценява, че през 2010 г. Дотком лично печели по 115 хиляди щатски долара дневно.

Но виновен ли е Ким Дотком? Фактите са, че той предоставя единствено възможността на потребителите да споделят файлове. За разлика от други сайтове, Megaupload не е следи какво точно качват потребителите.

Днес има много услуги за споделяне на файлове. Най-големите и ползвани такива са собственост на ИТ гигантите - Google, Microsoft и Amazon.

"Хеликоптери, карабини, спец части, атакуващи кучета и 72 ченгета тероризираха семейство, което не е заплаха за никого", заявява Дотком в свой музикален клип, посветен на ареста му от януари 2012 година.

Ефектът Megaupload

Арестът на Ким Дотком в Нова Зеландия и спирането на сайта му предизвикват трус в цялото интернет пространство.

Пиратите са първите, които усещат че властите на някои от най-силните държави в света са срещу тях. Затварянето на Megaupload обаче не води до край на неоторизираното споделяне. Торентите стават все по-популярен метод, а след 2012 година се популяризират и VPN услугите и "магнитното сваляне".

Ким Дотком също използва времето, в което е със забрана да напуска Нова Зеландия.

Той се превръща в най-добрия играч на Call of Duty: Modern Warfare 3, класирайки се на първо място сред близо 15 милиона играчи.

Дотком обаче има и политически амбиции. Той основава Интернет партия и е един от най-гласовитите поддръжници на свободата онлайн. Той протестира против законопроектите SOPA и PIPA. Обявява се против цензурата и следенето в интернет и прави голямо дарение към Wikileaks.

Докато Американската асоциация на филмовите компании съди предприемача-активист, той рестартира своя сайт за споделяне, този път под името Mega.

Дотком прави гръмки изказвания, че подготвя създаването на паралелен интернет. Доводите му са, че понастоящем мрежата е овладяна от корпоративни гиганти и световни разузнавания.

Една от причините за своя залез вижда, в своята иновативна технология, която на практика е облак, но е далеч по независима от "корпоративните си конкуренти". Трудностите не плашат Дотком и през 2016 той пуска песен, посветена на себе си и носеща заглавието "Хубав живот".

"Дебело момче, напуснало училище и от бедно семейство сбъдна мечтите си. Вие също може да ги постигнете", гласи описанието на клипа.

Екстрадиция

Активизмът, политическата дейност и парите за адвокати не спасяват Ким Дотком от неговия най-голям неприятел - правосъдната система на Съединените американски щати.

През декември 2015 година съдът в Нова Зеландия взема решението да екстрадира Дотком в САЩ. Обжалванията се провалят, но сагата все още не е приключила. Предприемачът посреща 2022 г. извън САЩ, но може да бъде екстрадиран всеки момент. В Щатите го грози присъда от поне 20 години в затвора.

"Холивуд сключи договор с Обама. Те обещаха подкрепа за президента и водената от партията му политика, а в замяна поискаха главата ми", коментира Ким Дотком.

Подобен намек Дотком отправя и през 2012 в една от своите песни, натрупали над 2 милиона гледания в YouTube.