Ивайло Мирчев: Сайтът на НС е под руска DDoS атака заради бронетехниката, която ще дадем на Киев
"България отсъпи на Украйна пакет със 100 единици бронетехника. Заради това българското Народно събрание получи от нас стотици хиляди DDoS-ракети", пише в телеграм канала NoName057(16)
"Сайтът на парламента в момента е под руска DDoS атака. Причината - идеята да се помогне на Украйна с бронирани машини", написа в петък вечер депутатът от коалицията ПП-ДБ Ивайло Мирчев в своята фейсбук страница.
Той приложи и скрийншот от руския телеграм канал NoName057(16), в който e показана хакнатата страница на българското Народно събрание.
"България отсъпи на Украйна пакет със 100 единици бронетехника. Заради това българското Народно събрание получи от нас стотици хиляди DDoS-ракети", пише там.
NoName е руска група, занимаваща се с DDoS, пише в собственото им описание в Телеграм. От публикациите в канала става ясно, че през последните месеци е атакувала сайтовете на институции в редица европейски страни - Литва, Франция, Полша, Швейцария и други. През март тази година същата група парализира сайта на френския Сенат, няколко института и на военноморската компания Naval Group.
DDoS атаката представлява отказ до достъп до дадена интернет страница. При такъв тип атака в рамките на кратък период от време (около секунда) се генерират милиони заявки за достъп до определен сайт.
Проверка на Dir.bg към 23:20 установи, че страницата на НС https://www.parliament.bg/ изобщо не може да бъде отворена.
Към полунощ функционирането на сайта беше възстановено за кратко, но после отново спря.
По-рано пред деня от Букурещ премиерът Николай Денков коментира темата за новата военна помощ за Украйна под формата на 100 бронетранспортьора. Той обясни, че машините не са от контингента на българската армия, а са закупени през 80-те години и са в складове на Министерството на вътрешните работи.
"Никога не са използвани, никога не са правени даже учения с тях. Те просто седят в складовете. Но от тази гледна точка те са тежест както за министерството, така и за България като цяло. При посещението на президента Зеленски стана дума за тях. Попитахме ги дали биха им били от полза, те отговориха "да", така че ги подготвяме, за да бъдат изпратени там", заяви Денков.
Именно в НС в четвъртък стана факт проекторешението, с което ще предоставим безвъзмездно нова военна помощ на Украйна във вид на техника от складовете на МВР, съобщи отново Ивайло Мирчев от ПП-ДБ.
Под него са се подписали като вносители лидерите на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС. Вносители са Бойко Борисов, Мустафа Карадайъ, Делян Пеевски, Кирил Петков, Атанас Атанасов, Ивайло Мирчев, Десислава Атанасова и Христо Гаджев.
В мотивите си те посочват, че тази техника "е с отпаднала необходимост за българската държава, но може да бъде сериозна подкрепа на Украйна в битката й за запазване на независимостта й и териториалната цялост след неоправданата и непровокирана руска агресия". Инициаторите посочват, че съхраняването на бронираните машини в складовете на МВР и Жандармерията само ни костват харчове през последните 25 години. Предложението е бронираните машини да се подарят на Украйна.
"След посещението на президента Зеленски и започналия преглед от страна на институциите в България какво може да се предостави от българска страна на Украйна, което може да свърши работа в условията на война и за да помогнем на Украйна да пази териториалната си цялост и отвоюва окупираните територии от страна на Руската федерация, разбираме, че е възможно България да предостави и ще предостави над 100 бройки бронирана техника, която е с отпаднала необходимост за българската жандармерия и за нуждите на Министерството на вътрешните работи", коментира Даниел Митов, цитиран от БТА, след като новината пръв съобщи преди ден Ивайло Мирчев.
По думите му това проекторешение е било задача номер едно за премиера, министрите на вътрешните работи и на отбраната.
Това е поредната хакерска атака към страница на български институции. През април имаше атаки срещу сайтовете на ВСС и правителството. През ноември миналата година пък бяха атакувани сайтовете на разузнавателните служби на България, Естония, Полша, Румъния и Молдова. Тогава отговорност пое руската хакерска група KILLNET.
Сайтът на Народното събрание вече работи, каза в събота сутринта министърът на електронното управление Александър Йоловски в предаването "Събуди се" по Нова телевизия. Изяснява се източникът на хакерската атаката, посочи той.
Според Йоловски атаката за пореден път поставя въпроса за киберсигурността на държавните институции и факта, че всяка се грижи за този сериозен проблем самостоятелно. Това налага държавата да направи всичко възможно институциите да попаднат под една обща защита, за да има работещи сайтове и услуги, допълни министърът.