Meta, компанията зад Facebook, Instagram и WhatsApp, подготвя мащабен проект за изграждане на подводен кабел с дължина над 40 000 км. Този проект, оценен на над 10 милиарда долара, ще осигури на Meta собствена глобална инфраструктура за пренос на данни. Това е първият подобен проект в историята на компанията, съобщава TechCrunch.

Според източници, проектът е в начален етап и Meta планира да обяви повече детайли през 2025 г. Планираното трасе на кабела ще обикаля света в "W"-образна форма - от източното крайбрежие на САЩ до Индия през Южна Африка и от Индия до западното крайбрежие на САЩ през Австралия.

Сайтовете и приложенията на Meta са сред най-големите потребители на интернет трафик - 10% от фиксирания и 22% от мобилния. Кабелът трябва да осигури надеждна връзка за платформите на компанията.

Новото трасе избягва райони с висок риск, като Червено море, Малакския проток и Южнокитайско море, които често са обект на конфликти и повреди на кабели. Акцентът върху Индия също е обоснован. Страната е ключов пазар за Meta с най-много потребители във Facebook, Instagram и WhatsApp. Освен това, Индия  предлага изгодна инфраструктура за AI, което може да е част от стратегията на компанията за изграждане на центрове за обучение на AI модели.

Все още няма яснота кога ще бъде завършен или дори започнат проекта. Полагането на подводни кабели изисква специализирани кораби, които са заети с години напред. Проектът ще се изпълнява в етапи и ще отнеме години, докато стане напълно функционален.

Meta вече участва в 16 съществуващи подводни кабелни проекти като частичен собственик, включително мрежата 2Africa, която обхваща целия африкански континент. Новият проект обаче ще бъде първият напълно притежаван от компанията, поставяйки я наравно с други технологични гиганти като Google, които също изграждат собствени мрежи. Очаква се Meta да разкрие повече за глобалния си проект през 2025 г.