OpenAI въведе нов инструмент, наречен "Canvas", който разширява възможностите на ChatGPT, като позволява на потребителите да редактират текст и код, генерирани от изкуствения интелект, без да създават нови заявки. Това нововъведение ще улесни потребителите в правенето на промени, добавянето на коментари и дори превода на текст на различни езици. Canvas предоставя по-интуитивен начин за взаимодействие с ChatGPT и е насочен към онези, които работят по по-големи и сложни проекти.

Решението на OpenAI да създаде интерфейс като Canvas идва в момент, когато конкуренцията в областта на изкуствения интелект расте. През последните месеци подобни функции вече бяха въведени от други AI компании. През юни 2024 г. Anthropic представи своя инструмент "Artifacts", който позволява на потребителите да редактират генерирано съдържание, а AI асистентът Cursor на Anysphere също предложи алтернативи на Visual Studio Code и вече има голяма популярност сред програмистите.

Една от основните цели на новия интерфейс на OpenAI е да помогне на потребителите да се справят с мащабни проекти. Към момента чатботовете трудно могат да изпълнят мащабни задачи само с една заявка. Това изисква множество повторения на кодове и генериране на текст. Работното пространство на Canvas ще даде възможност за коригиране на грешки, без да е необходимо отново да се генерира целият текст или код. "Това е важна стъпка напред в работата с изкуствения интелект" - посочва Даниел Левин, продуктов мениджър на OpenAI.

По време на демонстрация на новия интерфейс, Левин показа как потребителите могат да изберат модела "GPT-4o with Canvas" от падащия списък в ChatGPT. В бъдеще, Canvas ще се появява автоматично, ако системата прецени, че дадена задача изисква специално работно пространство, например при писане на дълъг текст или сложен код. За по-голяма гъвкавост потребителите също ще могат да използват командата "use canvas", за да отворят проекта.

Една от функциите, която предизвиква особено внимание, е възможността ChatGPT да помага при писане на имейли. Потребителят просто въвежда заявка за създаване на имейл и готовият текст се появява в прозореца на Canvas. След това с помощта на плъзгач потребителят може да промени дължината на текста или да маркира конкретни изречения, за да поиска ChatGPT да направи промени, като например да направи текста по-приятелски, да добави емотикони или да го пренапише на друг език.

Освен текст, Canvas предлага и възможности за работа с програмен код. Потребителите могат да маркират фрагменти от кода и да задават допълнителни въпроси към изкуствения интелект. За разлика от стандартния работен прозорец на ChatGPT, Canvas включва нов бутон "Провери кода". След натискането му, ChatGPT анализира кода и предлага конкретни редакции, независимо дали кодът е генериран от ИИ или написан от човек.

Canvas е достъпен в бета версия за потребителите на ChatGPT Plus и Teams от 3 октомври. Следващата седмица той ще бъде пуснат и за потребителите на Enterprise и Edu, съобщава TechCrunch.

 

ИЗБРАНО