Защо сайтът ви е бавен и как да стане бърз
Защо сайтът ви е бавен и как да го оптимизирате?
10,3 секунди. Точно толкова е средното време за зареждане на уеб сайтовете през 2022г. И, ако в много случаи това време е пренебрежително малко, то в дигиталния свят уеб сайт, зареждащ се за 10 секунди по-скоро се счита за бавен.
Потребителите са нетърпеливи
Макар средното време за зареждане на сайтовете в Интернет да е над 10 секунди, ситуацията е коренно различна, когато уеб сайтът е ключов за резултатите на бизнеса - при онлайн магазините, доставчиците на дигитални услуги, информационните портали и много други. В тези случаи можете да разочаровате потребителите си дори ако сайтът ви е два пъти по-бърз от средностатистическия в мрежата.
Според платформата Think with Google, 1 на всеки 4 потребители би напуснал уеб сайт, който зарежда по-бавно от 4 секунди. Нещо повече - с всяка изминала секунда удовлетворението на хората от потребителското преживяване намалява с 16%. Подобни статистики са от изключителна важност за бизнесите в сегмента на електронната търговия. Добре е те да бъдат наясно, че 46% от клиентите онлайн не се доверяват на сайтове, които не зареждат бързо и не предоставят удовлетворяващо потребителско преживяване. Почти 2/3 от "разочарованите" потребители споделят, че никога няма да се върнат на същото място и е много по-вероятно да купят от конкурент.
Защо сайтът ви е бавен и как да го оптимизирате?
Можете да проверите бързината на уеб сайта си с помощта на PageSpeed Insights инструмента на Google, който ще ви даде и ценни препоръки за оптимизация. Много е вероятно след тест на скоростта да установите, че представянето ви е далеч под очакванията на онлайн потребителите. Опитът с потребителите ни в Jump.bg сочи, че факторите за скоростта на един уеб сайт са изцяло под контрола на бизнеса и обикновено се свеждат до:
- Хостинг услугата
Сред най-честите причини за бавни уеб сайтове са хостинг решенията, които бизнесите използват. Ако изберете възможно най-евтината услуга, без да се поинтересувате от техническите параметри и условия, е много вероятно да се окажете потребители на нискокачествено решение, което не обезпечава необходимите ресурси и не гарантира за стабилността и скоростта на сайта ви. Възможните последици от това са не просто свързани скоростта, но могат да доведат до претоварване и недостъпни страници, загуба на файлове и данни и редица пропуснати ползи за бизнеса. Затова моят съвет към вас е да се доверите на хостинг доставчик с добра репутация и да си осигурите хостинг решение, което предлага 24/7 поддръжка и може да скалира с растежа на вашия бизнес
- Инструменти за оптимизация на скоростта
Инструментите за кеширане на съдържание са сред най-популярните за оптимизация на скоростта на уеб сайта. Ако разполагате с такива, браузърът на потребителите ще може много по-бързо и лесно да зарежда информацията и файловете в сайта, вместо всеки път да прави заявки до сървъра, на който е разположен той. Друг ключов инструмент във ваша полза би била мрежата за дистрибуция на съдържание (CDN), която има решаваща роля при голяма физическа дистанция между сървъра на уеб сайта и онлайн потребителя. За да се възползвате от възможностите на такава мрежа, както и на инструменти за кеширане на съдържание, също можете да се обърнете към доставчика си на хостинг услуги.
- Структура и код на сайта
Друга причина за бавните уеб сайтове е твърде "тежкият" код и тромавата структура, които значително увеличават времето за зареждане на уеб страниците. Добре е с помощта на уеб разработчик да се уверите, че оптимизацията в тази посока също е на достатъчно високо ниво.
- Изображенията
Около половината от размера на всяка уеб страница се дължи на изображенията в нея. Често срещан пропуск е публикуването на неоптимизирани снимки и визии, които значително натоварват сървъра и забавят скоростта на сайта.
Допълнителни възможности за сайтовете на WordPress
Съществуват и специализирани решения, предназначени за уеб сайтове и онлайн магазини, използващи най-популярните платформи за създаване и управление на съдържание, каквато е WordPress. Ние съветваме всички бизнеси, които я ползват, да се ориентират към хостинг услуга, предназначена за WordPress инсталации, при която бизнесът разполага с предварително конфигурирана среда и ресурси и може да разчита на широк набор от кеширащи инструменти и решения за подобряване на скоростта и сигурността на уеб сайтовете.
За автора: Петър Христов стартира първата си хостинг компания преди повече от 10 години, а по-късно, при придобиването й от една от водещите български хостинг компании - Jump.bg, заема позицията на нейн управляващ партньор.
Jump.bg е хостинг компания, която повече от 12 години е партньор на малкия и среден бизнес у нас и в чужбина. Заедно с Delta.bg е част от Delta HighTech.
НАЙ
Направиха пробив в науката за "специализацията" на клетките
Харесвате ли видеоигри? Ето някои лаптопи, които ще ви харесат
Направиха пробив в науката за "специализацията" на клетките