До края на годината фиксираните телефони на БТК в още 560 населени места ще бъдат цифровизирани. В тях ще бъдат премахнати всички така наречени "дуплексни" телефони, а разговорите вече ще се таксуват по време. Процесът на цифровизация ще обхване селищата в седемнайсет от областите на страната, съобщиха от пресцентъра на компанията.
За пръв път цифровизирането на стационарните телефони ще се реализира на базата на безжична технология.
За да могат да се възползват от възможностите на новата технология, телекомът ще предостави безплатно нови телефонни апарати на всички свои клиенти в тези населени места. По този начин те ще могат да си активират редица полезни услуги, които до момента не са били достъпни чрез аналоговите телефони. Това са услугите разпознаване на входящите повиквания (CLIP), забрана за идентификация на собствения номер при изходящи повиквания (CLIR), пренасочване на повикванията към друг номер, изчакване на повикванията, конферентна връзка между трима участника и други. След цифровизирането клиентите ежемесечно ще получават и детайлизирана справка за изходящите си разговори.
С цифровизирането ще бъдат променени и телефонните номера на някои от абонатите. Промяната ще бъде различна за отделните населени места, които ще се цифровизират. При част от тях пред номера ще бъде прибавена само една цифра, а при други - ще бъде предоставен напълно нов номер. Клиентите, чиито номера са изцяло сменени, ще получат като компенсация 50 безплатни минути за разговори през следващия месец. Автоматично съобщение ще информира за новия номер на всеки клиент.
Непосредствено след промяната, новите телефонни номера ще бъдат включени и в базата "Справки" на БТК. На телефон 118 00 на цената на един градски разговор всеки може да получи новия номер на клиент срещу стария. Актуалните данни с номерата са достъпни и от интернет страницата на БТК ГРУП - btc.bg.
Трийсет дни преди да бъдат сменени номерата на телефоните им, клиентите на БТК ще получат уведомителни писма с новите си цифрови номера.
Нивото на цифровизация на телефоните в страната сега е над 74 процента. Според плановете на компанията до края на годината този процент ще надхвърли 81 процента. В област София ще бъдат цифровизирани телефоните в 28 населени места, в област Благоевград - 47, Кюстендил -1 , Стара Загора - 69, Пловдив - 91, Пазарджик - 41, Смолян - 4, Хасково - 33, Велико Търново - 40, Търговище - 9, Русе - 18, Разград - 19, Видин - 3, Враца - 36, Монтана - 22, Плевен -58) и област Ловеч - 41.