Откриха вода в атмосферата на екзопланета
Група учени от Канада и САЩ са открили водна пара и въглероден оксид в атмосферата на екзопланета, намираща се на разстояние от 129 светлинни години от Земята.
Обратно в новинатаКоментари - Откриха вода в атмосферата на екзопланета | IT.dir.bg
Коментари
Въглероден окис! Казва се ВЪГЛЕРОДЕН ОКИС! Сигурно изглежда модерно, но е невярно и неграмотно написано! Ами добре, ще стана и аз тогава модерен, дайте да си говорим за потасиевия хлорид тогава, а? Ехте и майката на науката значи ...
Който бие тъпан се нарича тъпанджия, а който не знае това е тъпанар. А човек без чувство за хумор се нарича темерут.
Цитат от Уикипедия: "Въглеродният оксид (въглероден окис) е газ без цвят и мирис" Отдавна в училище се преподава, че по научному е "оксид", а не "окис"!
Поздравления на учените! Поздравленията са за диагностицирането на хим.в-ва на такова разстояние. Иначе новината не е нещо особено. И водата и въглеродният оксид не са редки и могат да се срещнат на много места в Слънчевата система!
Ама ти Уикипедията май много насериозно я вземаш! Не вярвай на всичко, което е написано в Мрежата! И не забравяй родния си език, Онегавоне! Не залитай по чуждици, само за да постигнеш по-изразено нАучно звучене!
В цялата проучена вселена, основните градивни елементи са едни и същи. Нищо чудно, че са открили подобни неща на 130 св. години.
Ако ще се казва оксид, то трябва да говорим за Карбон оксид. Иначе си е една проста псевдо-научност.
Щом има вода, значи има и живот. Това. Чисто и просто. Обаче повечето всезнайковци, когато чуят живот на друга планета, автоматично си представят хора (хуманоиди... хомосапиенс ...), както искайте го наречете. Живот може да е и една бактерия!
Все едно да бодна два пирона в земята, да пусна електрически ток между тях, и да чакам отдолу да се самозароди компютър...
Какъв окис те гони бе, още 90те в гимназията го заварих променено, и защо не потасиев хлорид, НАУКАТА СЕ ПИШЕ И СЪЗДАВА НА АНГЛИЙСКИ, ТЕЗИС (Т.НАР. В БУЛГАРИСТАН ДИСЕРТАЦИЯ), СЕ ПИШЕ И СЕ ЗАЩИТАВА НА АНГЛИЙСКИ. Така че, колкото повече чуждици навлязат в науката, по-добре за бг учените, а най-добре навсякъде да се премине да се говори на езика на науката. Окис било, смешко, това да не БАН, РАН, ЧАН или МАН от 1963 за да се казва така.
Никой не ти е виновен, че не си ходил на училище! От много отдавна в Българската НАУКА е прието терминът да е ОКСИД, а не окис! Иначе разговорно както искайте си говорете, но не обвинявайте другите в некомпетентност!!
Дори една бактерия е много по-сложно нещо от молекулата вода. Но ти откъде пък да го знаеш.
Аз Българския език не съм забравил! И на Уикипедията й вярвам, доколкото не забележа в нея явни грешки, какъвто не е случаят тук! Но ти имаш да наваксваш много в областта на науката или поне на химията!
До PhD:Момче,това,че дисертациите се защитават на английски е само и единствено поради причина ,че тези хора са завладели половината свят,както и езикът им.Обаче аз съм си в България,и не защитавам дисертация.Тук освен,че се говори,се и пише на български.Така,че без твое позволение ще го наричам окис!!!А ти,марш да си защитаваш дисертацията.Или по-скоро десерта.