Коментари - Астрономите откриха границите на Млечния път | IT.dir.bg
назад

Астрономите откриха границите на Млечния път

Галактиката ни е обвита от тъмна материя

Обратно в новината
| Редактор : Стоян Гогов

Коментари - Астрономите откриха границите на Млечния път | IT.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Уолт Дисни представя : Нацисти Източват Америка. бюджет 60 млн. U$D на ден.

Законите на земната физика нямат нищо общо с тези извън земната орбита. Всичко се движи закономерно и в комплект - нашата система, заедно с всички други системи, които знаем и милиардите, за които предполагаме, също. Движението е спираловидно тороидално.

Можех да ви го кажа американчета, без пари. А вие потрошихте толкова много от така наречените долари.

Първо изчисли секундите за денонощие и тогава умножи по 365.

Граница на галактика е нещо доста относително. Не мислете например, че извън галактиките няма звезди. В междугалактичното пространство също има звезди. Предполага се, че те дори са повече от звездите в галактиките. Но не се виждат. Защото са далече и не са концентрирани близо една до друга, като са в галактиките.

Тя ако е звезда ще се вижда. Все пак виждаме звезди и от съседните, така и от далечните галактики. Може би имаш предвид планети? Те без да има светлина трудно се откриват - примерно с гравитационното си влияние или ако се препречат на пътя на някоя звезда. Освен това, границата не е особено размита, защото учените определят дали една звезда е от галактиката ако следва движението и въртеливото движение на своя гравитационен център - т.е. дали звездата е привлечена. Ако не и следва своя самостоятелен път, то тя не е част от галактиката. Примерно, в слънчевата система има астероиди, които имат своя орбита и обикалят около слънцето - може да е веднъж в годината, може да е на 50 години. Същот така обаче има и небесни тела, които просто минават през слънчевата система веднъж и повече никога няма да ги видим.

От други галактики виждаме само свръхнови звезди в процес на избухване, защото тогава яркостта на звездата е съизмерима с яркостта на галактика.

В най-близките галактики до нашата могат да се видят някои най-ярки, "сини" звезди. В далечните галактики могат да се видят избухвания на свръхнови за период от няколко седмици в периода на най-силната им яркост. За "нормални" звезди в други галактики, особено в такива извън "локалната група" галактики - забрави!

сам

'За контекст, една светлинна година е еквивалентна на около 9,46 трилиона километра.' - за първи път се натъквам на равенстово между светлинна год и км.....

Добре. Значи е имало полза от този материал. "Светлинна година" е астрономическа единица за разстояние.

Човече, светлинна година е разстоянието, което светлината изминава за една (земна) година, 300 000 км/сек (грубо) х 365 дни.

1 св. г. = 300 000 км/с Х 3600 секунди в 1 час Х 24 часа в денонощието Х 365 дни в годината. И получаваш разстоянието в километри, които изминава светлината за 1 година.